• Haberler
  • Konya
  • Konya'da yok olmaya yüz tutan o mesleği 25 yıldır sürdürüyor

Konya'da yok olmaya yüz tutan o mesleği 25 yıldır sürdürüyor

Konya'da baba mesleği olan ahşap işçiliğini sürdüren İbrahim Büyüközkan 'El sanatları işçiliğinin bitmesini istemiyoruz. Gençler bu alanlara teşvik edilmeli' dedi.

Konya'da yok olmaya yüz tutan o mesleği 25 yıldır sürdürüyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Konya'nın Tarihi Bedesten Çarşısı'nda ahşap oymacılığı nesilden nesile aktarılmaya devam ediyor. Tarihi Bedesten Çarşısı esnaflarından olan, ahşap oymacılığının ata mesleği olduğunu bu işe çocuk yaşta başladığını ve 25 yıldır sürdürdüğünü söyleyen İbrahim Büyüközkan, icra ettiği mesleğin tükenen meslek gruplarından olmaması adına ellerinden gelen tüm gayreti sarf ettiklerini dile getirdi. 

“BU İŞ BENİM BABA MESLEĞİM”
Babadan kalma atölyesinde kişiye özel ürünler tasarladığından bahseden İbrahim Büyüközkan; “Konya'nın lezzetlerinden olan etli ekmeğin pişirilmesinde kullanılan fırın kürekleri imalatının yanında, tahta kaşık, yer sofraları, dekoratif ürünler ve kişiye özel birçok eşyanın üretimini gerçekleştiriyoruz. Yaptığım işten mutluluk duyuyorum, bu iş benim baba mesleğim o yüzden manevi değeri benim için çok fazla bu da benim motivasyonumu koruyor.” şeklinde konuştu.

Konya'da yok olmaya yüz tutan o mesleği 25 yıldır sürdürüyor

 

“MESLEĞE OLAN İLGİ DÜŞSE DE ÜRÜNLERE OLAN İLGİ HER ZAMAN YERİNİ KORUYOR”
Bu mesleği yapanların sayısının gün geçtikçe azaldığını aktaran Büyüközkan; “Ahşap oyma ustaları gün geçtikçe tükeniyor. Bunun sebebinin gençlerin mesleğe olan ilgisinin yetersiz kalması olduğunu düşünüyorum. Fakat mesleğe olan ilgi düşse de ürünlere olan ilgi her zaman yerini korumaya devam ediyor.  Her şeye rağmen ben bu mesleğin ölü meslek grupları arasına gireceğini düşünmüyorum.” İfadelerine yer verdi. 

Konya'da yok olmaya yüz tutan o mesleği 25 yıldır sürdürüyor

“GİDERLERİMİZİ KARŞILAYABİLİYORUZ”
Ahşap sektöründe maliyet fiyatlarının artış gösterdiğini belirten Büyüközkan; “Her sektörde olduğu gibi ahşap sektöründe de fiyatlar gün geçtikçe artış gösteriyor. Buna şu an için herhangi bir çözüm getiremiyoruz. Vatandaşlar ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapmaya devam ediyor. Maliyet fiyatları arttığı için bu artışlar satış fiyatlarına da yansıyor. İşlerimizin kötü olduğunu söyleyemem, giderlerimizi karşılayabiliyoruz.” dedi.

Konya'da yok olmaya yüz tutan o mesleği 25 yıldır sürdürüyor

MAKBULE DOĞAN

Bakmadan Geçme