Konyalı çocuklar Regaip Kandili'ni

Konya'da yüzyıllardır devam eden şivlilik geleneğiyle çocukların sevincine sevinç katılıyor. Sürdürülen gelenekle kapı kapı dolaşıp evlerden şekerleme toplayan çocukların üç ayları unutmamaları sağlanıyor.

Konya’da üç ayların başlangıcı asırlardır “şivlilik” geleneği ile kutlanıyor. Regaip Kandili’ni kutlamak ve Üç ayların başlangıcının hatırlanmasının kalıcı olmasını sağlamak amacıyla çocuklar her yıl kandil sabahı erken saatlerde gruplar halinde şekerleme toplamak için sokakları dolduruyor.

Şivlilik kutlamaları sadece çocuklara hitap etmekle kalmıyor. Akşam namazından sonra anne ve babalarıyla sokaklara çıkan çocuklar, "fener alayı"nda büyüklerinin yaktığı ateş etrafında toplanıyor. Bu eğlence ve kutlama havası gecenin ilerleyen saatlerinde kadar sürüyor. 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AA muhabirine, üç ayların başlangıcının kentte "şivlilik" adı verilen önemli bir etkinlikle kutlanmasının çok değerli olduğunu söyledi.

Her yıl şivlilik kapsamında çocuklar için farklı etkinlikler düzenlendiğini ifade eden Altay, "Yıllardır süregelen şivlilik geleneğini yaşatmak adına biz de yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Şivliliğin bu yıl ara tatile denk gelmesiyle şivliliği bir karne hediyesine dönüştürdük. Anasınıfı, ilköğretim 1, 2, 3 ve 4. sınıfta okuyan toplam 200 bin çocuğumuza şivlilik kutularını hediye ettik." dedi.

ALTAY KONUŞMASINA ŞU ŞEKİLDE DEVAM ETTİ: 

"Aslında şivlilik Konya merkezin geleneği ama Büyükşehir yasasıyla 31 ilçemizdeki yaklaşık 200 bin çocuğumuz şivlilik geleneğiyle tanışmış oldu. Geleneklerimizi yaşatmayı çok arzu ediyoruz. Çünkü bu tür kültürlerin nesilden nesle aktarılması bizim en önemli görevlerimiz arasında yer alıyor. Çarşamba gününden pazar gününe kadar Selçuklu Kongre Merkezi'nde Selçuklu Belediyemizle beraber çocuklarımız için çok büyük bir eğlence hazırladık. Eğlenerek öğrenebilecekleri, hoşça vakit geçirebilecekleri, 3 ayların başlangıcını onlara hatırlatacak etkinliğimize tüm Konya'dan ve bölgeden misafirlerimizi davet ediyoruz. Böylece çocuklarımız bir taraftan çok güzel vakit geçirecekler, bir taraftan da üç ayları, Regaip Kandili'ni onlara anlatmış olacağız. Geleneklerimizi yaşatmak için Konya belediyeleri olarak gayret gösteriyoruz.

"ASLINDA TEMEL AMAÇ ÇOCUKLARIN ZİHNİNDE GÜZEL BİR HATIRA BIRAKABİLMEK"

Bizim çocukluğumuzda şivlilik mahallede büyük bir etkinlikti. Belki de çocukluğumuzun en güzel hatıralarını şivlilikte yaşadık. Çünkü arkadaşlarımızla kapıları çalarak, verilen şivlilik hediyelerini toplamak, onu akşam odanın ortasına sererek o günün hasılatını değerlendirmek çok büyük bir etkinlik ve eğlenceydi.

Biz çocuklarımıza hediyeler göndererek, etkinlikler düzenleyerek, onların şivlilik geleneğini ve üç ayları unutmamalarını, bu geleneğin nesilden nesile aktarılmasını sağlamış oluyoruz. Konyalılar bu konuda bize çok güzel destek veriyor. Özellikle sosyal medyada şivlilik kutularıyla çocukların güzel videolarını, fotoğraflarını paylaşıyorlar. Aslında temel amaç çocukların zihninde güzel bir hatıra bırakabilmek, yaşları ilerleyince onların da bu geleneği kendi nesillerine aktarmasını sağlamak."
 

Bakmadan Geçme