Kütür kütür turşu nasıl yapılır? Kornişon, lahana, pancar turşusu yaparken bilmeniz gerekenler

Kütür kütür turşu nasıl yapılır? Hangi turşuyu yaparsanız yapın sert turşuların tadı çok daha güzel olur. Ancak bazı durumlarda turşular erir ve yumuşar. İşte kütür kütür turşu yapımı için bilmeniz gerekenler

Turşu, sirke, limon veya zeytinyağı gibi ürünlerle yapılabilen en lezzetli atıştırmalıklardandır. Yaz aylarından kış mevsiminin ilk günlerine kadar kurulabilen turşu özellikle Ocak, Şubat ve Mart aylarında bolca tüketilebilir. Lahana, kornişon, pancar, cin biber gibi turşular en çok tercih edilenlerindendir. Ancak bazı adımlara dikkat etmediğiniz zaman turşu erir ve yumuşar. Özellikle sıklıkla bidonu turşu oldu mu diye açıp kontrol etmek yapılan en büyük hatalardandır. Peki kütür kütür turşu nasıl yapılır? İşte detayları!

Hurriyet.com.tr'de paylaşılan bir içeriğe göre kütür kütür turşuları elde edebilmek için tuzuna dikkat etmek, içme suyu kullanmak ve limon tuzu ile sirke eklemek önerileri sunuldu.

Kütür kütür turşu nasıl yapılır? Kornişon, lahana, pancar turşusu yaparken bilmeniz gerekenler

TUZUNA DİKKAT EDİN!

Tuzun turşu yapımında yeterli miktarda eklenmesi hem yararlı bakterilerin oluşup zararlı bakterilerin oluşmaması için hem de turşusu yapılan besinlerin sertliklerinin uygun olması için önemli. Tuzu az eklenen turşu; yumuşar, esner, suyu bulanıklaşır ve kararır. Tuzu fazla olan turşuların ise olgunlaşma süresi uzar, tadı fazla tuzludur ve özellikle salatalık gibi sebzelerin turşularının içinde fazla su birikmesine neden olur.

İÇME SUYU KULLANIN 

Turşusu hazırlanacak besinler iyice temizlendikten sonra tuz ile karıştırılarak hazırlanan salamura suyun çok temiz olması gerekir. Beklemiş, güvenli olmayan kaynaktan alınmış su olmamalı. Temiz olmayan bir su ile hazırlanan turşuda zararlı bakteriler üreyebileceği gibi gıda zehirlenmelerine neden olabilir. Bu nedenle turşu hazırlarken kullandığınız suyu içme suyundan ya da kaynatıp soğuttuğunuz sudan kullanın.

LİMON TUZU VE SİRKE KOYUN! 

Turşu hazırlanırken asitlik oranı düşük olan sebzelere (özellikle taze fasulye, bamya vb) limon tuzu eklemek, tuz miktarını çok artırmadan turşu oluşumunu sağlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda turşunun rengini korur. Sirke de doğal bir koruyucu olması ve turşu fermente olurken istenmeyen bakterilerin oluşmamasını sağlaması bakımından turşuya eklenmesinde fayda var.

5 KİLOLUK TURŞU BİDONUNA NE KADAR SİRKE KONUR?

Turşu yapımında kullanılacak sirke miktarı genellikle tarife ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilir. Ancak genelde turşu yapımında kullanılan bir ölçü, turşu suyu için litre başına 1 su bardağı sirke şeklindedir. 5 kiloluk bir turşu bidonu için bu durumu hesaplamak için önce turşu suyu miktarını belirlemeniz gerekir. Bu genellikle su, sirke ve tuz içerir. Örneğin, 1 litre su için 1 su bardağı sirke ve birkaç yemek kaşığı tuz kullanabilirsiniz. Bu durumda, 5 kiloluk turşu bidonu için kullanacağınız su miktarını belirleyin ve buna göre sirke miktarını ayarlayın. Ancak unutmayın ki bu oranlar kişisel tercihlere göre değişebilir, bu nedenle tarifinizi isteğinize uygun olarak ayarlamak önemlidir.

Kütür kütür turşu nasıl yapılır? Kornişon, lahana, pancar turşusu yaparken bilmeniz gerekenler

TURŞUDA ŞEKER NE İŞE YARAR?

Turşu yapımında kullanılan şeker, fermente işlem sırasında mikroorganizmalar tarafından kullanılır. Turşu yapımı genellikle laktik asit fermantasyonu ile gerçekleşir. Bu süreçte şeker, bakteriler tarafından asit ve diğer bileşenlere dönüştürülür. Şekerin turşu yapımındaki rolü şu şekilde özetlenebilir:

1. Fermentasyonun Besini: Şeker, turşu sürecindeki bakterilerin besin kaynağıdır. Laktik asit bakterileri (LAB), şekerleri laktik aside dönüştürerek asidik bir ortam oluştururlar. Bu ortam, turşunun korunmasına ve dayanıklılığına katkıda bulunur.

2. Lezzet Profilini Etkileme: Şekerin turşu içindeki miktarı, son ürünün lezzet profilini etkileyebilir. Turşular genellikle hafif asidik ve ekşi bir tada sahiptir, ancak içerdikleri şeker miktarına bağlı olarak bir miktar tatlılık da içerebilirler.

3. Renk ve Dokuya Katkı: Şeker, turşunun rengini ve dokusunu etkileyebilir. Özellikle bazı meyve ve sebzelerde şeker, tatlı bir lezzet katarken aynı zamanda turşunun daha yumuşak bir doku kazanmasına yardımcı olabilir.

Bakmadan Geçme