Lapa pilavı kurtarma tüyosu! Uyguladığınızda tane tane pilav oluyor  ve asla dibi tutmuyor

Lapa olan pilav nasıl kurtarılır? Pilav yaparken suyunu fazla kaçırdığınızı fark ederek lapa olacağını hissederseniz sakın endişelenmeyin. Bu aşçılık sırrıyla tane tane pilav yapmak mümkün.

Pilav, her yemeğin yanına yakışan tamamlayıcı besinlerin başında gelir. Hem her yemeğin yanına yakışır hem de karbonhidrat açısından en zengin gıdalardandır. Ancak pilav yapımı ustalık ve maharet ister. Basit gibi görünse de reçeteyi uygulamadığınız takdirde pilav bir anda lapa bir hal alabilir. Ve böyle bir durumda pilavı çöpe dökmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak öğrenmeniz gereken bu mutfak tüyosu ile lapa pilavlarınız kurtulacak ve tane tane bir pilava dönüşecek. 

DİRİ PİLAV İÇİN SUYUNU ÇEKMESİNİ SAĞLAYIN

Yemek.com'da paylaşılan bir içerikte lapa pilavın kurtulması için ,"Öncelikle suyunun fazla kaçtığınızı farkettiğiniz an karıştırmayı bırakın. Siz karıştırdıkça daha çok lapa olacaklardır. Böyle bir durumda üzerine kağıt havlular ya da temiz kuru bir bez koyup tencerenin kapağını kapatın ve ocağın altını en kısığa getirin. Bu şekilde kapağını bir daha hiç açmayarak suyunu azar azar çekmesini sağlayın." ifadeleri kullandı. 

Ardından yine kapağını hiç açmayarak oda sıcaklığında dinlendirin. Bu şekilde suyunun fazla geldiğini ilk aşamada farkedip kurtarma şansınız var. Suyunun fazla geldiğini çok sonradan farkederseniz ve kağıt havlu ya da normal havluyla nemini almaya çalışmanıza rağmen pilavınız lapa kaldıysa çöpe atmadan nefis tariflere dönüştürme şansınız var.

LAPA PİLAVI DEĞERLENDİRMENİN YOLLARI

Lapa pilavı, pişirilmesi kolay ve lezzetli bir yemek olsa da, bazen fazla kaçırıp lapa olmasına engel olamayabiliriz. Bu durumda lapa pilavını atmak yerine, onu değerlendirmek için farklı yöntemler deneyebiliriz. İşte lapa pilavını değerlendirmenin yolları:

- Lapa pilavını bir tavada kızartarak çıtır çıtır bir lezzet elde edebilirsiniz. Üzerine peynir, maydanoz, ceviz gibi malzemeler ekleyerek servis yapabilirsiniz.

- Lapa pilavını bir kaseye bastırarak şekil verip, üzerine yumurta kırarak fırında pişirebilirsiniz. Böylece hem yumuşak hem de sulu bir pilav keki elde edebilirsiniz.

- Lapa pilavını bir tencereye alıp, üzerine tavuk suyu veya et suyu dökerek kaynatın. Sonra içine sebze, tavuk veya et parçaları ekleyerek çorba haline getirebilirsiniz.

- Lapa pilavını bir kapta yoğurt, salça, baharat ve su ile karıştırın. Sonra bu karışımı bir fırın kabına yayın ve üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpin. Fırında kızarana kadar pişirin. Böylece leziz bir pilav grateni yapabilirsiniz.

Lapa pilavı kurtarma tüyosu! Uyguladığınızda tane tane pilav oluyor  ve asla dibi tutmuyor

PİLAV NEDEN SERT OLUR?

Mutfakradyosu.com'da yer alan bilgiye göre, Ama yine de birçoğumuz pilav pişirirken sorun yaşıyoruz. Ya dibini tutturuyoruz ya suyunu fazla kaçırıyoruz lapa oluyor ya da suyunu az koyuyoruz pirinçler sert kalıyor

- Pirinç seçimi: Pilav için en uygun pirinç türü baldo pirinçtir. Bu pirinç, nişasta oranı yüksek ve tane boyu uzun bir pirinçtir. Pilav yaparken pirinci yıkayarak nişastasını akıtmak gerekir. Aksi halde pilav yapışkan ve sert olabilir.

- Su oranı: Pilavın su oranı çok önemlidir. Su fazla olursa pilav hamur gibi, az olursa da sert olur. Genel olarak bir ölçü pirince iki ölçü su kuralı uygulanabilir. Ancak pirincin cinsi, tencerenin büyüklüğü ve ocak ateşi gibi faktörler de su oranını etkileyebilir. Bu yüzden pilav yaparken suyunu kontrol etmek gerekir.

- Pişirme süresi ve ateşi: Pilavı pişirmek için önce tencereyi yüksek ateşte kaynatmak, sonra kısık ateşte demlemek gerekir. Eğer pilavı çok uzun süre kaynatırsanız, suyunu çeker ve sertleşir. Eğer çok kısa süre kaynatırsanız, pirinçler pişmez ve sert kalır. Pişirme süresi pirincin cinsine göre değişebilir, ama genel olarak 15-20 dakika arası bir süre yeterlidir.

- Tereyağı ve tuz: Pilavın lezzetini arttırmak için tereyağı ve tuz eklemek gerekir. Ancak bunların miktarını da iyi ayarlamak lazım. Tereyağı fazla olursa pilav yağlı ve ağır olur, az olursa da kuru ve lezzetsiz olur. Tuz da aynı şekilde fazla olursa pilav acı, az olursa da tatsız olur. Genel olarak bir ölçü pirince bir tatlı kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı tereyağı yeterlidir.

Kaynak: Yemek.com, Mutfakradyosu.com Derleme: Hakimiyet.com

Bakmadan Geçme