Limonlu su gerçeğini ilk kez Canan Karatay önermişti! Tarihi 2 bin 500 yıl önceye kadar gidiyormuş.. Herkes ters köşe

Bugüne kadar limonlu su hakkında en ciddi öneriyi Canan Karatay'dan duyduk. Ünlü profesör bu önerisinde pek de haksız değilmiş. Eski Yunanlılar ve Mısırlıların da kullandığı limonlu su adeta doğal bir antibiyotik.

Canan Karatay neredeyse her yerde söylüyordu ancak çok fazla dikkate alınmıyordu. Limonlu su gerçeği tarih sahnesinde de ortaya çıktı.

Milliyet.com.tr'de paylaşılan bir içeriğe göre, limonlu su hem eski Mısırlılar hem de eski Yunanlılar tarafından farklı hastalıklara iyi gelmesi için kullanıldı. Örneğin yiyecekleri korumak, zehri dışarıya atmak ve cesetlerin bozulmamasını sağlamak için bile uygulandı. Bakın limonlu başka neler için kullanılmış:

Eski Mısırlılar limon ve limon suyunu birçok zehre karşı ve hatta cesetleri mumyalarken bir çeşit koruma için kullandılar.

Limonlu su gerçeğini ilk kez Canan Karatay önermişti! Tarihi 2 bin 500 yıl önceye kadar gidiyormuş.. Herkes ters köşe

Eski Yunanlılar da limonu; yiyecekleri korumak, suyu temizlemek ve hatta bazı hastalıkları tedavi etmek için tercih ettiler.

İskoç Doktor James Lind, C vitamini eksikliğinden muzdarip denizciler arasında iskorbüt hastalığını tedavi etmek için limon ve limon suyu kullandı.

Toksinlerin atılmasına yardımcı olur 

Cildi pırıl pırıl yapar, yaşlanmaya meydan okur

Enerji seviyenizi artırarak ruh halinizi düzenler 

Kilo vermeyi kolaylaştırır

Yorgun düşmüş karaciğerinizi yeniden harekete geçirir  

Vücudu nemlendirmek için harika bir seçenektir 

LİMON HIÇKIRIĞI KESMEDE DE BİREBİR

Hıçkırık, diyafram adı verilen kasın istemsizce kasılması sonucu oluşan bir durumdur. Diyafram, göğüs ve karın boşluğunu ayıran ve solunumda önemli rol oynayan bir kasdır. Diyafram kasıldığında, akciğerlere hava girer ve nefes alırız. Diyafram gevşediğinde, akciğerlerden hava çıkar ve nefes veririz. Ancak bazen diyafram aniden ve ritmik olarak kasılır ve bu da hıçkırığa neden olur.

Hıçkırığın nedenleri tam olarak bilinmemektedir, ancak bazı faktörlerin tetikleyici olabileceği düşünülmektedir. Bunlar arasında çok hızlı yemek yemek, çok fazla veya çok soğuk içecek içmek, alkol tüketmek, sigara içmek, stres, heyecan, korku gibi duygusal durumlar sayılabilir.

Hıçkırığı kesmenin birçok yöntemi vardır. Bunlardan biri de limon suyu içmektir. Limon suyu içmek, hıçkırığı kesmenin neden işe yaradığı tam olarak bilinmese de, bazı olası açıklamalar şunlardır:

- Limon suyu, asidik bir sıvı olduğu için ağızda ve boğazda asit reseptörlerini uyarır. Bu da diyaframın kasılmasını engelleyebilir veya yavaşlatabilir.

- Limon suyu, ekşi bir tat olduğu için yutkunma refleksini tetikler. Bu da diyaframın ritmini bozabilir veya düzeltebilir.

- Limon suyu, dikkat dağıtıcı bir etkiye sahip olduğu için hıçkırığa neden olan duygusal faktörleri azaltabilir.

Limonlu su gerçeğini ilk kez Canan Karatay önermişti! Tarihi 2 bin 500 yıl önceye kadar gidiyormuş.. Herkes ters köşe

LİMONLU SU TANSİYONA İYİ GELİR Mİ?

Limon, C vitamini, potasyum, folik asit, sitrik asit gibi besin öğeleri açısından zengin bir meyve. Bu bileşenlerin bazıları, tansiyonu düzenlemeye yardımcı olabilir. Örneğin, potasyum, vücuttaki sodyum seviyesini dengeleyerek kan basıncını azaltabilir. Sitrik asit ise, kan damarlarını genişleterek kan akışını kolaylaştırabilir.

Ancak, limonlu suyun tansiyona iyi gelmesi için tek başına yeterli olmadığını da belirtmek gerekir. Limonlu su içmek, tansiyonu yükselten diğer faktörleri ortadan kaldırmaz. Bu nedenle, limonlu suyu bir destek olarak kullanmak, ancak sağlıklı bir beslenme, düzenli egzersiz, stres yönetimi ve uyku kalitesi gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte yapmak gerekir.

Limonlu su içmenin tansiyona iyi gelmesi için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da miktarıdır. Günde bir bardak limonlu su içmek yeterli olabilir. Fazla miktarda limonlu su içmek, mide asidini artırarak mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Ayrıca, limonun diş minesine zarar vermemesi için limonlu suyu içtikten sonra ağız çalkalamak veya diş fırçalamak da önemlidir.

Derleme: Milliyet.com.tr Kaynak: Hakimiyet.com**

Bakmadan Geçme