Müze Meram, 'Meram Sohbetleri' ile tarihe tanıklık edecek

İlçe ve şehir kültürünün yaşatıldığı Müze Meram bu sefer de 'Meram Sohbetleri' ile yakın tarihe ışık tutmaya başladı. Sohbetlerin ilk konuğu Konya'nın yaşayan çınarı Mehmet Ali Uz oldu. Anılarıyla eski Meram'ı anlatan Uz'un sohbet sonrasında Hacıveyiszade Mustafa Kurucu'dan 1959 yılında aldığı askerlik harçlığı 5 TL'yi müzeye bağışlaması duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

Müze Meram, 'Meram Sohbetleri' ile  tarihe tanıklık edecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Meram ve Konya kültürünün yeniden hayat bulduğu Meram Şehir ve Yaşam Kültürü Müzesi, ilçenin ve şehrin yakın tarihine ve kadim kültürüne katkı sunacak değerli bir etkinliğe daha imza attı. Müze Meram’da gerçekleştirilen ‘Meram Sohbetleri’ ile ilçenin mahalle kültüründen doğasına, tarihinden geleneklerine, kültüründen sosyal hayatına kadar tüm güzellikleriyle gözler önüne serilecek. 

Müze Meram, 'Meram Sohbetleri' ile  tarihe tanıklık edecek

UZ, ESKİ KONYA VE ESKİ MERAM’I YAŞANMIŞLIKLARLA ANLATTI 

Sohbetlerin ilk konuğu Konya’nın yaşayan çınarı, hukukçu ve araştırmacı yazar Mehmet Ali Uz oldu. Uz, anılarıyla süslediği sohbetinde eski Konya ve eski Meram’ı anlattı. Meram Çayı tarafına eskiden çok yağmur yağdığını hatırlatan Uz, Küçükkumköprü tarafında bulunan üzüm bağlarını bu suyla suladıklarını ifade etti. Üzüm bağlarındaki çukurları bu suyla doldurduklarını kaydeden Uz, “O sular bizi bir yıl idare ederdi” diye konuştu. 

Müze Meram, 'Meram Sohbetleri' ile  tarihe tanıklık edecek

    UZ, 1959 YILINDA HACIVEYİSZADE’DEN ALIP SAKLADIĞI ASKER HARÇLIĞINI MÜZE MERAM’A BAĞIŞLADI 

Hacıveyiszade Mustafa Kurucu ile bir anısını da anlatan Mehmet Ali Uz, sohbetini şöyle sürdürdü; “Herkes hocayı ziyaret ederdi. Askere giderken ben de ziyaret ettim. Aziziye Camii’nin önünde şadırvanda durdum, bekledim. Gelince askere gideceğimi söyledim, ‘Allahaısmarladık’ dedim, elini öptüm. Çantasından beş lira çıkardı verdi. Almak istemedim. Çok öğrencisi vardı. Hepsine verse büyük para tutar. Kaşlarını çatınca aldım, sakladım. Onun hatırasısın yaşatmak ve gündemde tutmak adına bugün bu beş lirayı bu özel müzeye bağışlıyorum.”

Müze Meram, 'Meram Sohbetleri' ile  tarihe tanıklık edecek

ŞENYİĞİT; “BİZİM MERAM SOHBETLERİ, HER CUMA FARKLI KONU VE KONUKLARLA HEMŞEHRİLERİMİZİ BEKLİYOR” 

Konya ve Meram’ın kültürüne sahip çıkan bir büyük ismi Müze Meram’da ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Meram Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Şenyiğit de, bu özel sohbeti ve kıymetli bağışı için Mehmet Ali Uz’a teşekkür etti. 

 

Bakmadan Geçme