Sevgililer Günü öncesi çiçek satışları iki katına çıktı

14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde gerçekleştirilen çiçek mezatlarında hareketlilik yaşanıyor.

Türkiye’de 18 şubesi ile 6 bin süs bitkisi üreticisini çiçekçi esnafıyla buluşturan Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin Yalova mezadında 14 Şubat hareketliliği gerçekleşiyor. Açık artırma usulü yapılan satışlarda, en iyi ürünleri müşterilerine sunmak isteyen esnaflar, fiyat artırıyor, en yüksek rakamı veren ise ürünün sahibi oluyor. Mezatta bir demet gülün fiyatı 850-900 liralara kadar alıcı bulunuyor. Mezata Yalova’nın yanı sıra çevre illerden gelen çiçekçiler ilgi gösteriyor.

Kooperatifin Yalova Şube Müdürü Mürvet Turlak, 14 Şubat Sevgililer Günü’nün üreticiler açısından bir bayram olduğunu belirtti. Özel gün nedeniyle talebin arttığını ifade eden Turlak, “14 Şubat Sevgililer Günü bütün sevgililere şimdiden kutlu olsun. Bizim normalde yaptığımız satışların iki katı satış olmakta, gül başta olmak üzere. En çok değer gören kırmızı gül olmakla birlikte diğer çiçeklerimize de rağbet olmaktadır. Gülün yanı sıra papatya, lilyum, şebboy, lale, kasımpatı çeşitleri, frezya, nergis ilgi görmekte” dedi.

Sevgililer Günü nedeniyle en az satışlarda bile 2 katı artış yaşandığını ifade eden Turlak, “Normal mezatlarımızda 50 bin dal çiçek satarken Sevgililer Günü’nde mezatlarımızda 100-150 bin dal çiçek satmaktayız. Şu anda fiyatlarda artış olması muhtemel. Ürünler yüksek fiyatlardan gider. Çünkü en çok rağbet kırmızı gül gördüğü için. Fiyatlarda yüzde 100 artış var diyebilirim” diye belirtti.

Bakmadan Geçme