Siyaset bilimciler Moskova'daki saldırıyı yorumladı: Ne anlama geliyor?

Moskova'daki Crocus City Hall konser salonunda gerçekleştirilen saldırının hedefini ve saldırı ile verilmek istenen mesajları siyaset bilimciler yorumladı.

Siyaset bilimciler Moskova'daki saldırıyı yorumladı: Ne anlama geliyor?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Crocus City Hall konser salonuna düzenlenen saldırıda en az 143 kişi yaşamını yitirdi. Siyaset Bilimci Umur Tugay Yücel ve Siyaset Bilimci Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe, Rusya'da gerçekleşen terör saldırısına ilişkin Elips Haber’den Sümeyye Aksu’ya değerlendirmelerde bulundu.

“Saldırının hedefinin tartışmasız seçimleri kazanan Putin, Ukrayna'da ilerleme gösteren Rus ordusu ve Putin'e destek veren Rus halkıdır” diyen Tugay Yücel, “Çünkü Putin'in seçimleri rekor katılım ve rekor düzeyde oyla kazanmasının hemen arkasından bu saldırı oldu. Amaç Rusya'da kaos yaratarak güven ve istikrarı baltalamaktır” dedi.

Bu saldırının ABD’ye, Ukrayna’ya ve Batılılara yaracağını söyleyen Yücel, “Bazı yorumlar yapılıyor Rus istihbaratı kendi yaptı diye. Sebebi de Putin'in Ukrayna savaşını daha rahat götürmesi için ancak daha bir hafta önce Putin modern Rus tarihinin en yüksek oyunu en yüksek katılım ile aldı. Böyle bir şeye ihtiyacı olmadığı ortada. Tam tersi asıl bu sonuçlar sonucu Putin'in frenlenmesi gerekiyordu. Zaten seçimden önce Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalny birden öldü. Seçimin hemen ardından da bu terör saldırısı yaşandı. Bu ikisine daha geniş baktığımızda Rusya'da kaos istendiği kesindir. Çünkü Rusya savaşta, Putin'de seçimde yenilmedi” diye konuştu.

Bunun sadece IŞİD’in saldırısı olmayacağına dikkat çeken Yücel, “Saldırı sadece Rusya'ya değil, Rusya ile ilişkilerini yüksek tutan bizim gibi ülkelere de bir mesajdır” dedi.

“Dünyaya birkaç konuda mesaj verilmek istenmiş”
Moskova saldırısının öncesi ve saldırı esnasını ayrıntılarıyla planlandığını ancak saldırı sonrası için ayrıntılı bir planlama yapılmadığını belirten Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe, “Çünkü bu saldırganların yakalanması hedeflenmiş ve bunların yakalanmasıyla beraber dünyaya birkaç konuda mesaj verilmek istenmiş. Bir taş atıp 5-6 kuş vurma anlamına geliyor. Nedir bunlar? Batılı unsurlar ve medya tarafından saldırının DEAŞ’ın yaptığının açıklanması Rusya açısından pek makul görülmedi. Saldırganların Kafkasya kökenli, Tacikistan kökenli olması ve Türkiye’den bir saldırganın gitmesi bütün bunlar biraz önce bahsettiğim bir taşla 5-6 kuşun vurulma hikayesine dönüyor” dedi.
“Saldırının MOSSAD tarafından planlandığını gösteriyor”Bu saldırının Rus istihbaratı kadar güçlü bir istihbarat örgütünün elinin değdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Gökçe,  “CIA ya da MOSSAD olabilir. CIA daha önce kendi vatandaşlarını bölgede bir terör eylemi olabileceği şeklinde uyarması, saldırı sonrası ABD siyasetçilerin istihbarat desteği vermeye hazır olduklarını belirtmesi bu saldırının MOSSAD tarafından planlandığını gösteriyor” diye konuştu.

MOSSAD’ın bu saldırıyı, 1945’ten bugüne kadar dünya kamuoyu üzerindeki mağdur, mazlum Yahudi algısını tersine çevirmek istediği için yaptığını belirten Doç. Dr. Gökçe, “Kendileri de terörle mücadele ediyoruz demelerine rağmen, şiddet hareketlerini yaygınlaştırıp adeta terör devleti şeklinde davranmaları dünya kamuoyunda İsrail ve Yahudi algısını değiştirdi. Filistinliler üzerinde mazlum bir İslam algısı ortaya çıkardı. İsrail, kendisiyle ilgili insanlık suçu işlediğine dair yapılan açıklamaları tersine çevirerek dünyadaki şiddet hareketlerinin İslam üzerine yıkma çabası üzerine kurgulanmış bir saldırı” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme