Takdir, teşekkür alanlara asgari ücretin yüzde 60'ı verilecek

Milyonlarca öğrenci okulların yarıyıl tatiline girmesiyle beraber karnelerini aldı. Başarılı olan öğrenciler takdir ve teşekkür belgesiyle ödüllendirildi. Sosyal yardım alan ailelerin belge alan öğrencilerine devlet tarafından 5 bin 104 TL başarı teşvik ödemesi yapılacak.

BAŞARILI ÖĞRENCİLERE 5 BİN 104 TL EĞİTİM DESTEĞİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen ay Bakanlar Toplantısı'ndan sonra yaptığı açıklamada başarı teşvik programı ile ilgili şu bilgileri paylaşmıştı: "Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerimize mensup, devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60'ına kadar, yükseköğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar dönem arasında yapılacak şekilde başarı desteği vereceğiz."

Bu ödemeler, ihtiyaç sahibi ailelerin başarı sağlamış çocuklarına yapılacak.  İlkokul, ortaokul ve liselerde ilk 3 sıralamaya dahil olan okul genelinde ise ilk 5'te yer alan öğrencilere asgari ücretin yüzde 60'ı kadar ödeme yapılacak.

PEKİ BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?
Destek ödemesi her yıl iki defa verilecek. İlk dönem sonunda ve yaz tatilinde verilecek destek ödemeleri için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na (SYDV) bizzat yapılıyor.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde hizmet veren SYDV merkezleri, ilçe kaymakamlığı ve il valiliği binalarının içinde yer alıyor.

Bakmadan Geçme