• Haberler
  • Konya
  • Tantavi'de Tiyatro Festivali Konyalıları büyüledi!

Tantavi'de Tiyatro Festivali Konyalıları büyüledi!

Meram Belediyesi Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi kapılarını bu kez de 'Bin Nefes Bir ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali' için açtı. Şehrin kültür ve sanatının kalbinin attığı merkezlerden biri olan Tantavi, festival kapsamında beş ayrı etkinliğe ev sahipliği yaptı. 

Tantavi'de Tiyatro Festivali Konyalıları büyüledi!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Meram Belediyesi Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Tiyatroları tarafından 16.’sı düzenlenen ‘Bin Nefes Bir ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’nin ev sahiplerinden biri oldu. Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi, 20-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen festival çerçevesinde düzenlenen beş ayrı etkinliği izleyicisiyle buluşturdu.  

FESTİVAL KAPSAMINDA MERKEZDE BEŞ AYRI ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRİLDİ 

Açıldığı günden bu yana şehrin kültür ve sanatının kalbinin attığı merkezlerden biri olan Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi, Ankara Devlet Tiyatroları tarafından sergilenen ‘Esaretin Bedeli’, Tataristan ekibinin ‘Yaratıcı Ekip Alif’ (Dans Gösterisi) ile Azerbaycan ekibinin ‘Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu’, Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Sihirli Lamba’, İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Bir Picasso’ oyunlarına ev sahipliği yaptı. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş da, festival kapsamında merkezde düzenlenen son tiyatro oyunu olan ‘Esaretin Bedeli’nin konuğu oldu.  

BAŞKAN KAVUŞ; “BU FESTİVALİN TÜRKÇE’NİN KALBİ KONYA’DA YAPILMASI ÇOK ANLAMLI”  

Türkçe meşalesinin yüzyıllar öncesinden Konya’dan yakıldığını vurgulayan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Bu sebeple böyle bir etkinliğin şehrimizde olması ve Tantavi kültür ve Sanat Merkezi gibi tarihi bir yapının da bazı oyunlara ev sahipliği yapması çok anlamlıdır. Böylesi değerli bir organizasyonun Konya’da gerçekleşmesini sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Tiyatroları başta olmak üzere payı ve desteği bulunan herkese şükranlarımı sunuyorum. Binlerce kilometre öteden gelip oyunlarını sergileyen, tiyatroyu insanımızla buluşturan tüm sanatçılarımıza da saygılar sunuyor, teşekkür ediyorum. Bu ve buna benzer pek çok etkinlik ve organizasyonla Konya ve Meram, kültür ve sanatın merkezi olmaya, sanatla hemşehrilerimizi buluşturmaya, sanata, sanatçıya destek vermeye devam edecek” diye konuştu.

Bakmadan Geçme