Tavaf esnasında 'Süper Hücre', Mekke'yi vurdu!

Sosyal medya'da paylaşılan görüntüler gündem oldu! Kuvvetli yağış ve fırtına, Kabe'de ibadet eden Müslümanlara zor anlar yaşattı. Uzmanlar, yaşanan hava olayının Süper Hücre olduğunu bildirdi.

Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde, zorlayıcı hava şartları Müslümanların ibadetlerini gerçekleştirmesinde zor anlar yaşattı. Akşam saatlerinde etkisini gösteren kötü hava, vatandaşların cep telefonu kamerasına yansıdı. Görüntülerde, bazı kişilerin yürümekte zorlandığı görülürken, çok sayıda güvenlik bariyeri ise devrildi.

EĞİTİME ARA VERİLDİ
Dün gece Mekke’de yaşanan sağanak yağış ve fırtına sonrası Mekke-i Mükerreme Eğitim İdaresi,  çarşamba günü eğitim öğretime bir gün ara verildiğini duyurdu.
Elektrik kaçaklarına ve ani su baskınlarına karşın Mekke Sivil Savunma Müdürlüğü, vatandaşlara dikkatli olmaları yönünden uyarılarda bulundu. 
 

Tavaf esnasında 'Süper Hücre', Mekke'yi vurdu!

 

SÜPER HÜCRE NEDİR?
Peki, Mekke’de insanların yürümesinde zorluk çektiren süper hücre nedir? Süper hücre, atmosferin yukarı seviyelerindeki açısal rüzgâr yön değişiminin fazla olduğu aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgârların fazla olduğu bölgelerde ortaya olan kuvvetli bir oraj biçimidir. Süper hücre, gök gürültülü fırtına, çoğunlukla şimşek ve gök gürültüsü ile yağmur veya dolu şeklinde kendini gösterir.
 

Kaynak: Haber Merkezi

Bakmadan Geçme