Türkiye Filistin'de 20 sahra hastanesi kuracak! Hazırlıklar tamamlandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Filistin'de 20 sahra hastanesi kurmak için çalışmaları tamamladıklarını duyurdu.

Türkiye Filistin'de 20 sahra hastanesi kuracak! Hazırlıklar tamamlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fahrettin Koca'ya sorulan, 'Filistin için Sahra Hastanesi kurulacak mı? sorusu üzerine Koca, "Gazze için bir gemi hastanemiz hazır bekliyor. 40'a yakın ambulans planladık ve göreve hazırlar. 8 Koca Yusuf uçakla kuvözler, ventilatörler, küçüklü büyüklü çok sayıda jeneratör gönderdik. İki genel müdür arkadaşımızla birlikte 20 kişilik sağlık ekibimiz halen orada. Hem Refah Sınır Kapısı'na yakın bölgede hem de El Ariş Havalimanı'nda 20 sahra hastanesi kurmak için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Bunlarla ilgili Mısır ve Filistin Sağlık Bakanlıkları ile yakın diyalog içindeyiz. Güvenliğin sağlanması ve izinlerin verilmesini bekliyoruz. İzin verilmesi halinde derhal sağlık operasyonlarını başlatmaya hazır bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

TÜRİYE - FİLİSTİN DOSTLUK HASTANESİ'İNDE TÜRK ÇALIŞAN YOK

Bakan Koca, İsrail'in hava saldırılarında hasar gören Türkiye - Filistin dostluk hastanesinin TİKA tarafından Filistin'e hediye edilidğini ve 36 bin metrekare alana sahip olduğunu söyledi. Ayrıca Bakan Koca hava saldırılarından etkilenen hastanede görevli Türk vatandaşı olmadığını dile getirdi.

İsrail'in dün bu hastaneyi hedef aldığını hatırlayan Bakan Koca, "Halen 80 hasta onkolojik tedavi için yatırılmış durumda. Fakat ilaç tedariki yapılamadığı için kanser hastalarının tedavisi ciddi oranda aksamış durumda. Bütün bu yapılanlar ne insanlığa ne vicdana sığar." şeklinde konuştu.

Bakan Koca, sağlık çalışanlarının, kanser hastalarının hedef alınması, ölüme terk edilmesi, bombaların hedefi olmasının bir savaş suçu içerdiğinin altını çizerek, "Çocuklar hiçbir kavganın ölen tarafı olamaz. Hastalar ve yaralılar hiçbir düşmanlığın ezileni olmamalı. Ancak gözler kin ve intikam duygusuyla yüklü, kulaklar da tüm insani haykırışlara kapalı olduğu için savaş suçu işlemeleri de maalesef çok kolay oluyor." ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme