Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Türk mutfağının lezzetleri Hırvatistan'da tanıtıldı
Ahmet ARIEditör

Türk mutfağının lezzetleri Hırvatistan'da tanıtıldı

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda bu yıl ikincisi düzenlenen Türk Mutfağı Haftası, Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde gerçekleştirilen Türk Mutfağı Haftası nedeniyle başkent Zagrep'de, Türkiye'nin Zagreb Büyükelçiliği koordinesinde etkinlik düzenlendi.

Geçen yıl gastronomi alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'ne layık görülen şef Yunus Emre Akkor, etkinlik kapsamında Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen 11 şehrin yöresel yemeklerini yaptı.

Binyılları aşan kültür, gelenek, toplumsal miras, hikaye ve derin bir tecrübenin eseri olan zengin Türk Mutfağı'nın lezzetleri, Türkiye'nin Zagreb Büyükelçiliğince, bir otelde organize edilen gala yemeğinde davetlilerin beğenisine sunuldu.

Sıfır atık felsefesiyle tencerelerin kaynadığı, birçok özelliğiyle sürdürülebilir olan Türk Mutfağı'nın lezzetleri davetlilerin beğenisini kazandı.

"Türk mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biri"

Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türk mutfağının dünyanın en zengin ve popüler mutfaklarından biri olduğunu söyledi.

Mutfakların, ulusal kimlikleri, kültürleri ve gelenekleri yansıtan ayna olduğunu belirten Kıran, "Her lokma sadece besin ve lezzeti değil, aynı zamanda tarihi, aileyi, toplumu, kültürü, inancı ve benzeri unsurları barındırır. Mutfağımız yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlerin ve kültürlerin etkileşimiyle zenginleşmiştir. Türk mutfağının zenginliği sadece çeşitliliğinden ve lezzetinden değil, aynı zamanda sosyal ilişkilerdeki öneminden kaynaklanmaktadır." dedi.

Menüde, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 şehrin yemeklerinin olduğuna dikkati çeken Kıran, şöyle devam etti:

"Afetten etkilenen şehirlerimiz mutfaklarıyla ünlü. Bugünkü menümüzde Hatay ve depremden etkilenen diğer 10 ilden seçme yemekler yer alıyor. Bu, yalnızca kayıplarımızın hatırasına duyduğumuz saygıyı değil, aynı zamanda şehirlerimizi tüm sosyal, kültürel ve gastronomik yaşamlarıyla yeniden inşa etme kararlılığımızı da gösteriyor. O şehirler bundan sonra da eskisi gibi en sıcak misafirperverlikleri ile misafirlerini ağırlamaya devam edecek."

"Türkiye'nin sağladığı güçlü desteği unutmayacağız"

Programda söz alan Hırvatistan Tarım Bakanı Marija Vuçkoviç ise 2020 yılında ülkelerinde meydana gelen deprem felaketinde Türkiye'nin sağladığı güçlü desteği unutmayacaklarını belirtti.

Yeni Videolar