Kerim Küçüksarı

CHP, Kongre ve Yerel Seçimler

Kerim Küçüksarı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kongresini tamamladı. Özgür Özel CHP’nin yeni genel başkanı oldu. Kongre ilginç ilişkileri ve parti içerisindeki yeni güç odaklarını da ortaya çıkarmış oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu seçim meydanlarına ‘baba oğul gibiyiz’ ifadeleri ile çıkmışlardı! Seçim sonrasında bütün hesapların değiştiği İmamoğlu’nun, Özgür Özel’i desteklemesinden belli oldu.

İlk defa bir belediye başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, hem İstanbul il başkanını hem de partisinin genel başkanını belirledi. Böylece parti içerisindeki etkinliğini en üst kademeye taşımış oldu.

Bundan sonraki süreçte İmamoğlu, Kılıçdaroğlu zamanında isteyipte yaptıramadıklarını Özgür Özel’e bir bir yaptıracak, istediği isimleri partinin istediği kademesinde görevlendirebilecek. Her ne kadar görünürde genel başkan Özgür Özel olsa da, Ekrem İmamoğlu CHP’nin eş başkanı gibi hareket edecek. 

CHP tabanı bir değişim istiyordu ama “düşük profilli bir genel başkan” istemiyordu! 

CHP tabanı bir değişim istiyordu ama beklediğini bulamadı. Kemal Kılıçdaroğlu döneminde alınan kararların tamamı yine Özgür Özel’inde içinde bulunduğu ekiple birlikte alınan kararlardı. Özel, ben alınan kararlardan haberdar değildim diyemez. Onun için nasıl bir değişimden bahsediliyor? Son yıllarda CHP içerisinde dile getirilen kötü gidişatın bir diğer sorumlusu da bizatihi Özgür Özel’in kendisidir. Değişim, değişim deniyor ama bu değişim mayasının sol seçmende tutmayacağını, CHP’nin bundan sonraki süreçte kongreler partisi olacağını öngörmek ütopya olmasa gerek. 

CHP’nin yenilik olarak tabana kabul ettirmeye çalıştığı, ancak tabanın bir türlü yutmadığı kongre sonucu rahmetli Kadir Mısıroğlu Hocayı haklı çıkartır nitelikte oldu. 

Kadir Hoca bir konuşmasında “karşı tarafta birinci adam Mustafa Kemal’dir, o cephenin en güçlü adamıdır.  İkincisi İsmet paşadır, O’nun çeyreği kadardır. Üçüncüsü Bülent Ecevit, O’da İsmet Paşa’nın çeyreği kadardır. Dördüncüsü Deniz Bayakal, Baykal’da Ecevit’in çeyreği kadardır. Beşincisi Kemal Kılıçdaroğlu O’da Deniz Baykal’ın çeyreği kadardır. Bu ne gösteriyor! Halkın milli iradenin karşısında olan güçlerde zayıftan daha zayıf vardır. Bu sukut eğrisini gösteriyor. Halkın desteğini alan sağ iktidarlarda ise yükseliş vardır” demişti. Kadir Hocanın öngörüsüne göre de “Kılıçdaroğlu’ndan sonra gelen de Kemal Kılıçdaroğlu’nun çeyreği kadar olacak.”

Özel, siyasi hayatında gerginlikleri ve sivri açıklamaları sevmiştir. Bu tavrı küçük bir azınlığı mutlu etse de, iktidar olmak için gerekli olan çoğunluğun tepkisine neden olmaktadır. Özgür Özel tüm kesimleri kucaklayacak yeni bir söylem geliştirebilecek mi? Yine CHP tabanında Alevi toplumu bu değişimden çok memnun olmadı. Bu tabanı memnun etmek için ayağı yere basan adımlar atabilecek mi?  

Değişimden memnun olmayanların, parti içerisinde “yeni bir parti kurmak için” çalışmalara başladıkları dillendiriliyor. Kemal Kılıçdaroğlu ve Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun da içinde yer alacağı, Alevi toplumunu da temsil edecek yeni oluşum gerçek olur mu, gerçekleşirse CHP’den ne kadar bir parça kopartır? Ne kadar varlık gösterebilir? Bu soruların yanıtları ilerleyen günlerde netleşir.

Yerel Seçimlerin Rengi Netleşiyor! CHP her seçimde “İYİ”leşiyor

2023 seçimlerinden yorgun ve hayal kırıklığı ile çıkan ve moral olarak hala toparlanamayan CHP ve özellikle sol kesim, sandıklardan bir daha zaferle çıkma ümidini yitirmiş durumda. Bir daha sandığa gitmek istemediğini söyleyenlerin sayısı da hayli yüksek! Bu ortamda AK Parti’nin daha önce kaybettiği büyükşehirleri geri alması içten bile değil. Seçimlerin rengi şimdiden netleşmiş gibi…

CHP’nin sol seçmeninin küstüğü ve umudunu kaybettiği bu dönemde HDP ve İYİ Parti ile tabanda iyice bütünleşen CHP, yerel seçimlerde sol kesimin oyunu alabilecek mi? Sol seçmeni sandığa götürebilecek mi?

Yalnız şu bir vakıa ki Özgür Özel belediye başkanlığı için kolları sıvadığında seçim bölgesi olan Manisa da bile belediye başkanı seçilebilecek oyu alamamıştı. 2024 seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’nun gölgesinde belediye seçimlerinde nasıl bir başarı elde edilir? Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u kaybederse ki ,yüksek bir ihtimal, Özgür Özel’i genel başkanlık koltuğunda ne kadar oturtur? Yoksa Atatürk’ün partisi CHP’den, kongrelerin partisi CHP’ye doru hızla gidilir mi? Bekleyip göreceğiz.

Yazarın Diğer Yazıları