Oktay Mermer

Müslüman olmak güzel ama Müslüman gibi yaşamak asıl olandır…

Oktay Mermer

Çok şükür Müslüman’ız.

Çok şükür  İslam’ın,  imanın şartlarını biliyoruz.

Biliyoruz buna rağmen  Ozan’ın dediği gibi her haltı yiyoruz.

Fitnesiz, fesatsız duramıyoruz?

Dünyanın servetine, makamına, malına, mülküne kaptırmışız kendimizi.

Aç, fakir, yoksulu görmüyor, gördüğümüzde de ezip geçiyoruz.

Bizler Müslüman’ız,  faiz yiyoruz, tefecilik yapıyor.

Günde bir çok yerde yalanı çok rahat söylüyoruz.

Bunları yaparken ahreti,  toprağın altını düşünmediğimiz için  hiç ölmeyecek gibi de yaşıyoruz.

Doğru da bir  Allah da bir, insan aklına ve yaradılışına uygun doğru din ve örnek alınabilecek gerçek peygamber algısına sahip olduğumuz zaman.

 Allah var deyip yok gibi yaşamadığımız, Kuran’ı tek rehber ve ölçü, peygamberimiz Hz. Muhammed’i ise en güzel örnek olarak aldığımız zaman.

Müslümanlığa uygun yaşamış  oluyoruz.

Gerçekten iyi bir Müslüman olabilmemiz için erdem sahibi olmamız gerekir.

Birileri bize iyi desin ya da iyi görünelim diye değil.

Peki Ne Zaman ?

Gerçekten kalpten gelen bir istekle iyiliğe yöneldiğimiz zaman.

İnancımızı ya da Müslümanlığımızı birileri bize “Ne kadar güzel  Müslüman biri” dediğini söylediği  zaman.

Yerdeki ekmeğe basmama hassasiyeti gösterdiğimiz kadar yalan söylememe, dedikodu yapmama, iftira atmama, ikiyüzlülük yapmama, kötülük düşünmeme, kötü söz kullanmama ve insanların arasını bozacak kötü eylem ve söylemlerden uzak durma hassasiyeti gösterdiğimiz zaman.

Birbirimizi anladığımız, öfke, kin ve nefret duygu ve söylemlerinden uzak durduğumuz ve bizi biz yapan ortak değerlerimizi öne çıkararak gerçek anlamda saygı ve sevgiyi öğrendiğimiz zaman.

Günah ve kötülüklere karşı çelik gibi bir iradeye sahip olduğumuz, bahaneler üretmediğimiz ve birtakım mazeretlerin arkasına saklanmadığımız zaman.

 Sosyal adaleti, yardımlaşmayı ve paylaşmayı çoğaltıp sorumluluk bilincine sahip duyarlı insanlar olduğumuz zaman.

Okuyup öğrendiğimiz, düşünüp araştırdığımız, bilim, sanat ve teknoloji üreterek insanlığa artı değer kattığımız yani eğitim ve öğretime olabilecek en kaliteli şekilde değer verdiğimiz zaman.

Alanında en iyi bilim insanlarını, en iyi akademisyenleri, yetenekli, dürüst ve ilkeli en iyi devlet adamlarını, en çalışkan sivil toplum kuruluşlarını, en donanımlı araştırmacı, yazar ve gazetecileri, en kaliteli sanatçıları, en iyi sporcuları, en güvenilir üreticileri, en ölçülü tüketicileri, en iyi esnafı ve her şeyden önemlisi en iyi aile ve en iyi bireyi yetiştirdiğimiz zaman. 

Kısacası insana ve insani değerlere yatırım yaptığımız zaman.

Adaletten, haktan ve hukuktan şaşmadığımız, adam kayırmadığımız, yalandan, hileden ve her türlü kötülükten uzak durduğumuz zaman.

Vaktimizi olabilecek en iyi şekilde değerlendirdiğimiz, hem kendimizi hem de çevremizi doğru şekilde bilgilendirdiğimiz, insanlığın faydasına olan sosyal sorumlulukların önemli bir parçası olduğumuz zaman.

 İnsana, canlıya ve çevreye duyarlı olduğumuz, sokak hayvanlarını gözettiğimiz, yere çöp atmadığımız, yerlere tükürmediğimiz, denizleri kirletmediğimiz, yeşil alanları katlederek beton binalar dikmediğimiz zaman.

Liyakata, ehliyete önem verdiğimiz zaman

Kibirden, makamdan aldığı güç ile ezici olmaktan vazgeçildiği zaman.

Gerçek Müslüman ve Allahın sevgili kulu olmayı hak etmiş oluruz.

O, Hayy (diri) olandır. Ondan başka ilah yoktur; öyleyse dini yalnızca kendisine halis kılanlar olarak ona dua edin. Tüm övgüler, âlemlerin Rabbine olsun. (Mümin suresi 65)

“İçimizde kendini Allah’a verenler de var, kendine yazık edenler de. Kendilerini Allah’a verenler doğru yolu arayanlardır.” (el-Cin,72/14)

Yazarın Diğer Yazıları