• Haberler
  • Konya
  • Avrupa'nın en büyük güneş enerji santrali Konya'da açılıyor

Avrupa'nın en büyük güneş enerji santrali Konya'da açılıyor

Konya'nın Karapınar ilçesinde kurulmuş olan, 2 bin 800 futbol sahası büyüklüğündeki Karapınar Güneş Enerjisi Santrali (GES), tam kapasite elektrik üretimine başladı. Tesis 2 Mayıs Salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açılacak.

Avrupa'nın en büyük güneş enerji santrali Konya'da açılıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Karapınar Güneş Enerjisi Santrali (GES) Türkiye’nin yerli teknolojisiyle hayata geçirilmiş ilk, Avrupa’nın en büyük enerji santrali. Proje, Türkiye’nin yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji ihtiyacını karşılamak adına hayata geçirilmiş en büyük yatırımların başında gelirken, iklim değişikliğinin sonuçlarıyla da doğrudan mücadele ediyor. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, yaptığı açıklamada, tesiste kurulum ve montaj çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.
AÇILIŞA CUMHURBAŞKANI KATILACAK
Elektrik üretimine hazır olduğunu söyleyen Altunyaldız GES için şu ifadeleri kullandı: "2 Mayıs Salı günü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Konya'yı teşrifleriyle hizmete alıyoruz. Zaten enerji üretiyor ama bir törenle inşallah Cumhurbaşkanımız, bunu ülkemize, Konya'mıza armağan edecek.”.
AVRUPANIN EN BÜYÜĞÜ
Konya'nın da bu alanda merkez olduğunu belirten Altunyaldız, "İçinde bulunduğumuz güneş enerji santrali, 20 milyon metrekare büyüklüğe sahip, 3,3 milyon panel kullanıldı. Toplam yatırım büyüklüğü 1 milyar dolar. 1350 megavatlık bir kurulu güce sahip. Alan itibarıyla Avrupa'nın en büyüğü. Üretim hacmi itibarıyla da 3 milyar kilovatsaat bir enerji. Yıllık 2 milyondan fazla nüfusun elektrik giderini karşılayabilecek. Neredeyse Konya'mızın elektrik ihtiyacının tamamına yakınını karşılayacak. Burası yapısı, büyüklüğü, yerli ve milli panelleri itibarıyla çığır açan, Türkiye'de enerji güvenliğinde çığır açan bir santral konumunda. Yeşil kalkınma stratejimiz çerçevesinde yıllık 1,5 milyon tondan fazla da karbondioksit salınımını engelleyecek bir yatırımdır. Yeşil ve güvenli bir yatırım." İfadelerini kullandı.
 

Bakmadan Geçme