Fahrettin Yokuş: KOP bütçesi yetersiz

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 2023 yılı için KOP'a ayrılan bütçesinin yetersiz olduğunu belirtti.

Fahrettin Yokuş: KOP bütçesi yetersiz
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 2023 yılı için KOP’a ayrılan bütçesinin yetersiz olduğunu belirtti. Yokuş, “2022 yılında KOP için ayrılan bütçe 148 milyon TL, 2023 yılı için ise ayrılan ödenek sadece 263 milyon lira. Konya iliyle birlikte toplam 8 vilayete ayrılan bu bütçeyle kaç proje yapılabilir? Her şeye kaynak bulan iktidar yıllardır KOP projesine doğru dürüst bütçe ayırmayarak İç Anadolu bölgemizi de ihmal etmektedir” dedi.  

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM’de  Konya Ovası Projesi'nin bütçesi hakkında konuştu.

“KOP’A DOĞRU DÜZGÜN BÜTÇE AYRILMADI”
KOP’a 2023 yılı için ayrılan 263 liralık bütçenin yetersiz olduğunu ifade eden Yokuş, iktidara yüklendi.
        
“KOP’a ayrılan bütçeyle kaç proje yapılabilir” diye soran Yokuş, şunları söyledi:
KOP, bölgenin başta sulama ve temel altyapı ihtiyaçlarının karşılanmasını, ekonomik kalkınması ve sosyal gelişmenin hızlandırılmasını hedefleyen, çok sektörlü, sürdürülebilir, insan odaklı ve entegre bir bölgesel kalkınma projesi olarak kuruldu. İç Anadolu bölgemizde Konya başta olmak üzere toplam 8 vilayetimizin bölgesel kalkınmasını gerçekleştirmek için kurulan Konya Ovası Projesi AK PARTİ iktidarı süresince yeterince bütçe ayrılmadığı için maalesef bölgenin tarımsal gelişimine yeterince katkı sağlayamamıştır. 2022 yılında KOP için ayrılan bütçe 148 milyon TL, 2023 yılı için ise ayrılan ödenek sadece 263 milyon lira. Konya iliyle birlikte toplam 8 vilayete ayrılan bu bütçeyle kaç proje yapılabilir? Her şeye kaynak bulan iktidar yıllardır KOP projesine doğru dürüst bütçe ayırmayarak İç Anadolu bölgemizi de ihmal etmektedir. Konya Ovası Projesi kapsamına giren 8 vilayetin toplam tarım alanı 44 milyon dekardan daha fazladır. KOP bölgesi ülkemizin en önemli tarım ve hayvancılık üretim merkezidir. Daha önce de ifade ettiğim gibi, ülkemizdeki ekilebilir alanların yüzde 21'inden fazlası bu bölgemizde bulunmaktadır. 2021 yılı nüfus sayımına göre KOP bölgesi kapsamındaki 8 vilayetimizin toplam nüfusu 4 milyon 572 bindir. Yirmi yıllık AK Parti iktidarında Türkiye'nin nüfusu yüzde 30 oranında artmasına rağmen KOP bölgesi kapsamındaki 8 vilayetimizin nüfus artışı sadece yüzde 12 oranında gerçekleşmiştir. Bölge göç vermektedir, AK PARTİ iktidarında KOP bölgesinden toplam 740 bin vatandaşımız göç etmiştir. Bu illerde neden göç olmaktadır? Elbette yatırım yapılmadığından, tarıma ve besiciliğe gerekli destekler verilmediğinden. Başka bir ifadeyle, iktidarın ihmalinden bu bölgemiz göç vermektedir.”


“KONYA’YA DIŞ HAVZALARDAN SU GETİRİLMELİ”
Konya’nın en önemli sorunun su olduğunu dış havzalardan Konya’ya su getirilmesi gerektiğine dikkati çeken Yokuş, “Tarım ve tarıma dayalı sanayi kenti olan Konya'mızın en önemli problemi su diye. Sadece Konya'mızın değil elbette, KOP bölgemizin içindeki tüm vilayetlerimizin en temel problemi yeterince su kaynaklarının olmayışıdır. Konya'mızda her yıl yer altı kaynaklarından 3 milyar metreküpten fazla su kullanılmaktadır. Sulu tarımın yoğun olarak yapılması nedeniyle yer altı su rezervlerimiz her yıl azalmaktadır. Bu yüzden Karapınar ve çevresinde obruklar, göçükler oluşmaktadır. Daha ötesi, Karapınar, Cihanbeyli, Kulu, Yunak, Çeltik hattı çölleşmeye yüz tutmaktadır. KOP bölgesinin su sorununun çözülebilmesinin tek yolu dış havzalardan bölgeye su getirmektir”


“MİLYARLARCA LİRA HARCADIKLARI AHİ KANALI’NI BİTİREMEDİLER”
 Yapımı yılan hikayesine dönen AHİ Kanalı’na ilişkin de açıklamalarda bulunan Yokuş, sözlerine şöyle noktaladı:
 “Tam on altı yıl önce AK Parti iktidarı ‘Abdülhamid'in Hayali’ ‘Konya Ovası'nın Yüzyıllık Hayali’  ‘Mavi Tünel Projesi’ denilerek Göksu Irmağı'ndan Konya Ovası'na bir kanalla su getirmeye kalkıştı. Adına kısaca ‘AHİ Kanal’ denildi ve 124 kilometre kanal yapıldı. Bu on altı yıllık proje 2020 yılında güya hayata geçti. Sayın Bakanımız ve milletvekillerimiz, 2020 yılında bu kanalı açtılar yani su gelmeyen kanalı açtılar, hâlen bu kanaldan su gelmiyor, su yok; aylık 400 milyon ton su gelecekti. Şimdi, ne oldu biliyor musunuz? Bugün geldiğimiz nokta şu: Artık çökmelerle başa çıkamadılar AHİ kanalının içine boru hattı döşeyecekler. Düşünebiliyor musunuz, boru hattı döşeyecekler AHİ kanala. Milyarlarca lira para harcadılar ve şu anda, maalesef, her projede olduğu gibi ne zamanında bitirebiliyorlar, müteahhitler kaçmış; milletin malı, vergisi çarçur edilmiş, bunların umurunda değil ama diyoruz ki: Az kaldı, hiç merak etmeyin; bu yapamadıklarınızın hepsini biz elbette ki yapacağız. Onun için siz öfkenizle bize kızsanız da bağırsanız da yolun sonu görülüyor. Biz ‘KOP’ diyoruz, biz ‘biz ‘Kanal İstanbul değil, kanal Konya’ diyoruz. Çünkü bizim kanal Konya projemizle bu bölge ihya olacak, bu bölgedeki 8 vilayetimizin tarımdaki üretim artışı 3'e katlanacak, sulanabilir arazilerimiz yüzde 100 artacak. Onun için diyoruz ki: Az kaldı, Kanal KOP, kanal Konya hayata geçecek.”

 

Bakmadan Geçme