Mektep Kardeşliği Konya Programı Sona Erdi

Anadolu Mektebi kapsamında yürütülen, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Selçuklu Belediyesinin ev sahipliğinde 16-19 Ağustos 2023 tarihleri arasında düzenlenen 'Mektep Kardeşliği Konya Programı' sona erdi. 

Deprem bölgesindeki Anadolu Mektebi öğrencileriyle Konya ve Ankara’daki öğrencilerin bir araya geldiği, Konya’da 4 gün boyunca çeşitli etkinlik ve gezilerle dostluklarını pekiştirdikleri program içeriğinde, il yöneticileri ile buluşma, kültürel gezi ve etkinliklerle yazar buluşmaları yer aldı.

16 Ağustos tarihinde yapılan açılış toplantısına Tarım Eski Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü ile İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit katılmıştı; aynı günün akşamı deprem bölgesinden gelen öğrenci ve öğretmenlerimizle Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Milletvekili Orhan Erdem, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı da buluşup sohbet etmişlerdi.

Programın ikinci gününde Akşehir ve Beyşehir ilçelerimize gezi düzenleyen misafirler, Akşehir’de Nasrettin Hoca Türbesi, Milli Mücadele Müzesi, Nasrettin Hoca Müzesi ve Ulu Camii gibi tarihi noktaları ziyaret etti. Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da misafirlerle bir araya geldi. Aynı gün Beyşehir’de de Eflatunpınar Hitit Kaya Anıtı ve Eşrefoğlu Rumi Camii gezilerek Beyşehir Gölünde tekne turu yapıldı.

İkinci Günün akşamında da Mevlana Öğretmenevinde Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Biçer, öğrencilerle Anadolu ve Konya tarihi üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

Üçüncü gün Hz. Mevlana Türbesi başta olmak üzere Konya’nın pek çok tarihi noktasını ziyaret eden misafirler ayrıca Konya Bilim Merkezi, Tropikal Kelebek Bahçesi ve 80 Binde Devr-i Âlem Parkına da gezi düzenledi.

İrfan Merkezi Araştırma ve Kültür Merkezinde (İRFA) düzenlenen sema programına da izleyici olarak katılan misafirler, günün akşamında Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çaycı ile bir araya geldi. Değerlendirme toplantısının ardından program sona erdi.

 19 Ağustos 2023 tarihinde de tüm konuklar, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, İzmir ve Ankara’ya yolcu edildi.
 

Bakmadan Geçme