Sözleşmeliler Artık Kadrolu

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez'in ilk imza sahibi olduğu sözleşmelilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilerek yasalaştı. Milletvekili Halil Etyemez, 'Paylaşımda adaleti önceleyen, emeği ve helal kazancı yücelten bir yaklaşımla çalışanlarımızın emeğinin karşılığını alması için devrim niteliğinde çalışmalara imza atmaya devam ediyoruz. 458 bin 615 sözleşmeli personele kadroları hayırlı olsun.' dedi.

458 BİN 615 PERSONEL KADROYA GEÇECEK.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez’in ilk imza sahibi olduğu Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Yapılan düzenlemeyle kamuda sözleşmeli olarak çalışan 458 bin 615 personel kadroya geçecek.

Yasalaşan kanun teklifiyle ilgili açıklamalarda bulunan Milletvekili Halil Etyemez, AK Parti Hükümetleri olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ekonomiden sağlığa, adaletten eğitime, dış politikadan terörle mücadeleye, savunma sanayiinden enerjiye, ulaştırmadan teknolojiye, spordan iletişime tüm alanlarda yüzyılın işini 21 yıla sığdırdıklarını söyledi. Sosyal politika alanını vazgeçilmez olarak gördüklerini belirten Milletvekili Etyemez, çalışanını koruyan, çalışamayanına bakan sosyal devlet anlayışıyla politikaları yürüttüklerini kaydetti. 

AK PARTİ OLARAK OLMASI GEREKENLERİ HAYATA GEÇİRDİK

Paylaşımda adaleti önceleyen, emeği ve helal kazancı yücelten bir yaklaşımla çalışanların emeğinin karşılığını alması için devrim niteliğinde çalışmalara imza attıklarını vurgulayan Halil Etyemez, “Her zaman emeğin ve emekçinin yanında olan AK Parti Hükümetleri olarak istihdamdan sosyal güvenliğe, örgütlenmeden toplu sözleşmeye mali ve sosyal haklardan özlük zeminine her konuda dünle kıyası imkansız kararlar ve sonuçlar ürettik. AK Parti, çalışma hayatında olması gerekenleri hayata geçiren, olmaması gereken ne varsa bitiren kararların ve icraatların sahibidir. Sadece geçtiğimiz yıl çalışma hayatında yaptığımız kapsamlı düzenlemeler, bu alanda bir destan yazdığımızın en başat göstergesidir. 3600 ek gösterge, asgari ücret, öğretmenlik meslek kanunu, memur ve emeklilerin maaş zamları, gelir vergisi istisnaları gibi birçok sorunu çözdük. EYT’yi de çözeceğiz inşallah.” dedi. 

ÇALIŞMA BARIŞINI KORUYOR, HİZMET KALİTESİNİ ARTTIRIYORUZ

AK Parti olarak daha önceki yıllarda da sözleşmeleri ve taşeron çalışanları kadroya aldıklarını hatırlatan Etyemez, yeni düzenlemenin neler getirdiğini paylaştı. Etyemez, “Yasalaşan kanun teklifimiz kapsamında 458 bin 615 sözleşmeli çalışan kadroya alınacak. Bu personeller görevde yükselme, unvan değişikliği, memuriyet güvencesi ve tayin imkanı gibi haklara sahip olacaklar. 4/B’li personel, mahalli idareler personeli, teşkilat kanunlarına dayalı çalışan sözleşmeli personel, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları, kamu dışı aile sağlığı çalışanları, vekil imam, hatip ve müezzin kayyımlar ile vekil ebe ve hemşireler bu düzenlemenin kapsamında yer almaktadır. Mahalli idarelerde sözleşmeli personel alım esasları yeniden düzenlenerek memur alımlarındaki genel hükümler, sözleşmeliler için de zorunlu hale getirildi. Kadroya geçmeyecek sözleşmelilerin hakları ise şahsa bağlı olarak korundu. Hayata geçirdiğimiz bu kanun, kamu kurumlarında çalışma barışının korunmasına ve kurumsal hizmet kalitesinin arttırılmasına katkı sağlayacaktır. Unvan değişikliği ve görevde yükselmenin önündeki engeller kaldırıldığı gibi aile bütünlüğü de sağlanmış olacaktır.” diye konuştu.
 

Bakmadan Geçme