Ayla KAYMAZ

30 Ağustos Neden Zafer Bayramı?

Ayla KAYMAZ

Çok acılar çekildi. Canlar verildi. Kanlar döküldü. Her gün, her an insan aklının almayacağı mucizevi olaylar yaşandı. Kimi iman gücü dedi, kimi Türk askerinin… Yüzlerce yıl dünyanın dört bir yanında hüküm sürmüş, onca insanı, milleti, rengarenk kozmopolit bir tablo gibi bağrında taşımış koca Osmanlı İmparatorluğu toprak kaybede kaybede, boğazım düğüm düğüm oluyor ki sıra son olarak ana yurdumuz Anadolu’ya kadar geldi. Mayıs ayında başlayan bu kurtuluş mücadelesi gerçek anlamıyla zaferle taçlanmıştır.  Yunan askeri Ankara’ya kadar gelmiş; Türk ordusunun elinde; imanı, vatan sevgisi ve birkaç eski silahtan başka bir şey yokken, böyle büyük bir zafer kazanmanın tarihte bir benzeri de yoktur. Yunan kendinden öylesine emin zafer çığlığı atarken, hısım ülkeler kendi aralarında her gün pay ettiği toprakları severken, bu mucizevi olayın detaylarını irdelemeye davet ediyorum tarih sever dostlarımı. Tarih sevmek nedir diyorum kendime. Sanat, tarih ve felsefe bilmeden nasıl bir ruhu olabilir ki bir insanın? Bilelim dostlar. 
Zaferden 2 yıl sonra Mustafa Kemal Paşa, taarruzu yönettiği Zafertepe’ye giderek şu sözleri söylemiştir;
“… Hiç şüphesiz yeni Türk devletinin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri burada atıldı. Ebedî hayat burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçuşan şehit ruhları, devlet ve cumhuriyetimizin ebedî muhafızlarıdır.”
İşte tam da bu yüzden 30 Ağustos; kanlı, canlı, omurgalı ve de mağrur bir zafer bayramıdır. O topraklarda akan şehit kanları üzerinden yıllar geçse de Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin ne olduğunu hepimize hatırlatacaktır.  Anımsayalım nolur. Vazgeçmeyelim memleketimizden. Hani savaşa kanaya, elde ettiğimiz toprakların; satılmasına, gizli kapaklı odalarda bölüşülmesine, akın akın dağlardan koşarak sınırlarımıza inen ne idiği belirsiz( affınıza sığınarak ve tenzih ederek) insan müsvettelerine bırakmayalım. O şehit kanlarını her gün şerefle dalgalanan ay yıldızlı al bayrağımızda görüyoruz. Bu yüzden bir gün değil her gün kutlu olsun yürek yakan bu zaferler, her gün dürtsün dimağımızı…

Yazarın Diğer Yazıları