Kerim Küçüksarı

Yerel Seçim Kulisleri Hızlandı

Kerim Küçüksarı

AK Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28 Mayıs gecesi yapmış olduğu konuşma ile yerel seçimlerin de startını vermişti. MHP ise genel seçimlerde olduğu gibi, yerel seçimlerin çalışmalarını başlatan ilk parti oldu. MHP lideri Devlet Bahçeli, seçim sloganlarının  ”2024’e doğru Diyar Diyar Anadolu” olduğunu açıkladı. CHP’nin yerel seçim çalışmalarını 29 Ekim’de yapmayı planladığı kurultayın ardından başlatması bekleniyor. İYİ Parti de CHP kurultayını bekliyor. 

Siyasi partiler, halen görevde olan belediye başkanları, il ve ilçe başkanları ile görüşmeler yapıyor. Şehirlerle ilgili kapsamlı çalışmalar yapılıyor. AK Parti genel merkezinin ise, halkın nasıl bir belediye başkanı istediğine dair anket çalışmalarına başladığı biliniyor. 

Genel merkezlerden bağımsız olarak, halen görev yapan belediye başkanları, ticaret ve sanayi odası başkanları gibi, aktif görevde bulunan başkanlar da anket çalışmalarına başladı. Vatandaşın kendisini nasıl gördüğünü, bugüne kadar ürettiği hizmetlerin vatandaştaki karşılığının ne olduğunu tespit etmeye, aday olması halinde kazanma olasılığını hesaplamaya çalışıyor.

Genel Merkezler Henüz İttifak Yapıldığına Dair Bir Açıklama Yapmadı!

Genel merkezler henüz ittifak yapıldığına dair bir açıklama yapmazken, AK Parti ve MHP arasında ittifak görüşmelerinin yakın zamanda başlayacağı, Bahçeli ve Erdoğan’ın İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Manisa başta olmak üzere ittifakın çerçevesini belirleyecekleri bekleniyor.

2019 seçimlerinde AK Parti ve MHP 30’u büyükşehir olmak üzere 51 ilde ittifak yapmıştı. Diğer illerde ve ilçelerde ise ayrı ayrı girmişti. Mersin, Manisa ve Adana Büyükşehir Belediyeleri MHP adaylarına bırakılmıştı. Bu seçimlerde nasıl bir yol izleneceği merak konusu!

Ereğli’de Seçim Kulislerinin Hızlandığı Merkezlerden Biri

Ereğli, Cumhur İttifakı’nın birlikte seçime girdiği nadir ilçelerden biri olmuştu. 2019 seçimlerinde Cumhur İttifakının adayının Hüseyin Oprukçu olması beklenirken, AK Parti Eski Milletvekili Halil Etyemez’in araya girmesi ve bastırması ile ittifakın adayı Adem Erdal olmuştu. Hüseyin Oprukçu ise bağımsız olarak seçime girip oyların çoğunluğunu alarak kazanmış, ardından da eski partisi MHP’ye tekrar geçmişti. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, “vilayet Ereğli’nin belediye başkanı” olmak istediğini çeşitli platformlarda dillendirdiği biliniyor. Oprukçu’nun yeniden aday olması bekleniyor.

Ereğli’de, 2024 yerel seçimlerine siyasi partiler ittifakla mı girecek yoksa ayrı ayrı mı girecek henüz netleşmiş değil. Bu süreçte Ereğlilerin en büyük beklentisi Devletin sözünü yerine getirmesi ve Ereğli’nin il olarak ilan edilmesi olacak. Seçim çalışmalarının da bu beklenti / söylem üzerine bina edileceğini bekliyoruz.

Ereğli’nin Mihenk Taşları Yerel Seçimlerde Yarışacak

AK Parti İlçe Başkanı Zübeyir Dursun, AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana partinin çeşitli kademelerinde görev üstlenen, Ereğli’nin sevilen işadamlarından Belediye Meclis Üyesi Cemil Dönmez, eski belediye başkanlarından Özkan Özgüven, 2019 seçimlerinde ittifakın adayı olarak seçimlere giren Adem Erdal, Ereğli’den iki dönem milletvekilliği yapan, Ereğlililerin sevip, saydığı ve Ereğli’ye büyük hizmetleri olan ve Ereğli’nin il olması için mecliste önergeler veren, çaba gösteren ve daha bunun gibi Ereğli’ye sayısız hizmetleri olan, toplumun tüm kesimleri ile iletişim kurabilen, tecrübesi ve yenilikçiliği ile bilinen Eski Milletvekili ve İşadamı Abdullah Çetinkaya’nın belediye başkanlığına aday olacağı konuşuluyor. 

Son seçimlerde oy oranlarını önemli ölçüde artıran CHP’de ise henüz adaylarla ilgili net bir konuşma olmasa da halk nezdinde Ereğli’nin eğitime verdiği önemle tanıdığı İş Adamı Halil Ercan’ın adı sıkça zikrediliyor. İlçe kongresinden sonra, aday isimlerinde netleşmenin olacağı bekleniyor. CHP ve İYİ Parti’nin ittifak olarak seçime girmesi halinde, adayında etkisiyle seçimleri zorlayacağı tahmin ediliyor.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan son milletvekili seçim sonuçlarına baktığımızda Ereğli’de yaşayan 110 bin 669 seçmenin; 33 bin 671’i AK Partiye, 26 bin 485’i CHP’ye, 12 bin 461’i MHP’ye, 8 bin 278’i İYİ Parti’ye oy verirken, 29 bin 774 kişi ise ya diğer partilere oy vermiş ya da boş kullanmıştı. Bu oy oranları bir fikir verse de, önemli olan en önemli parametre adayın bizatihi kendisi ve Ereğli’nin il olması olacaktır.

Ereğli’den milletvekilinin çıkarıl(a)madığı bu dönemde güçlü bir belediye başkanının olması Ereğli’ye getirilecek hizmetler ve yatırımlar için büyük önem taşıyor. Özellikle yerel seçimlerde adayın bizatihi kendisi, ismi, halktaki karşılığı çok önemli olacak. 

Yakın zamanda da Ereğli’de anketler yapıldı. Anket sonuçları, yürütülmesi gereken çalışmalara dair somut bilgiler vermiştir. İlgilileri bu konuyu detaylı değerlendirecektir. Araştırmalar yapılmaya devam edecek. Önemli olan anket yapmak değil iyi bir insan kaynağı ile gerekenleri yapmaktır. 

Aday tercihlerinin yerelde ne kadar etkili olduğunu Fakıbaba’nın bağımsız aday olması ile birlikte başlayan süreçte gördüğümüz gibi, 2019 yerel seçimlerinde ve 2023 milletvekili seçimlerinde tekrar tekrar gördük. Bu sefer, siyasi partilerin Ereğli’de, aday tercihlerini bu çerçevede değerlendireceğini, adayların halktaki karşılığının iyi araştırılacağını siyaset meydanında kıyasıya bir hizmet yarışı olacağını / olmasını bekliyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları