Latife ÖGE AKIN

Pankobirlik Gururumuz

Latife ÖGE AKIN

Geçtiğimiz akşam Konya Şeker Fabrikası yerleşkesinde Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu’nun misafiri olduk. Ortalıkta gezen dedikoduları kulak arkası etmeyip, birinci ağızdan ve oldukça nezaketli biçimde cevaplamak üzere tüm Konya basınının davet edildiği toplantıya geniş katılım vardı.

Toplantıda bariz bir durum varsa o da kimileri üzüm yemeye, kimileri bağcı dövmeye gelmiş gibiydi. Ramazan başkan konuşması boyunca zaten olabildiğince net bir şekilde akıllara takılan, dedikodusu kulaktan kulağa yayılarak bir algı operasyonu yürütüldüğünü düşündüren her şeyi tane tane izah etti.

Başkan hiçbir cümleyi eğip bükmedi. Lafı dolandırmadı. Cambazlık yapmadı. Dobra dobra yürütülen yanlış politikaları, yapılan yanlış yatırımları, öngöremedikleri sorunları anlattı. Konya şekerin yabancılara satılması ihtimalinin olmadığından, fabrika arazisine ne olacağına kadar her şeyi soru sormaya hacet bırakmadan dürüstçe açıkladı. Hali hazırda Konya’nın merkezinde ve kıymetli bir alanda kalan Konya Şeker Fabrikası arazisini bir galeyanla yanlış bir yatırıma kurban etmektense önümüzü görerek, en güzel şekilde değerlendirmek adına arazi ile ilgili tüm projeleri askıya aldık dedi. Uzun uzun, tane tane ve şeffaf bir şekilde anlattı.

Basına söz verildiğinde ise sorulan sorular, bombardıman gibiydi. Sanki bir yargılama yapılmak istendi. Çok net bir şekilde açık arandı… Âmiyane tabirle bam güm, bostana girer gibi başladı sorular. Anadolu’da gâvura vurur gibi diye bir tabir var. Bazı basın mensuplarının başkana karşı tavrı böyleydi. Konyalı olarak üzüldüm. Kendi firmamız, kendi insanımız. Kendi kendimizeyiz… Anlam veremedim…

Pankobirlik bünyesindeki markalar ile Konya’nın gözbebeği. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin Torku ile ilgili bir Konyalı olarak sizi gururlandıracak bir şey mutlaka karşınıza çıkar. Bunu inkâr edecek bir Konyalı var mıdır? Sanmam…

Hal böyle iken başkanı ne için bu kadar sıkıştırdılar, maksat neydi çözemedim. Ramazan Erkoyuncu Türkiye’de gelenek olduğu üzere eski yönetimi suçlayarak konuşmadı. Adettendir, her fatura eski yönetime kesilir malum. Ama başkan asla eski yönetimle ilgili konuşmadı. Görevi devraldıklarından bu yana yaptıklarını, azaltılan borçları, ülke olarak içinden geçtiğimiz ekonomik darboğazı en az hasarla atlatmak adına daha evvelden hayata geçirilip devam eden bazı projelerde kısıtlamalara gidildiğini söyledi. Allah biliyor ya Recep Konuk’un Konya’dan ancak ve ancak Tarım Bakanı olarak gitmesini isterdim. Fazlasıyla hak ediyordu. Konya için büyük emekler verdi. Takdir büyüklerin elbette.

Ancak şu gerçek de yok sayılamaz. Ramazan başkan Pankobirlik için büyük şans. Dolayısı ile Konya için de öyle. Tecrübeli, dürüst, şeffaf, mantıklı, biz yaptık oldu mantığıyla değil, ortak fikirlerle gerekirse biraz ağırdan alarak en güzelini yapmaya çalışan biri. Olması gerektiği gibi çiftçiyle ortak paydada buluşabilen, konuşma aksanından tutun, yüksek empati yeteneğine kadar her kesimle rahatlıkla iletişim kurma becerisine sahip. Dün emin olduğum kadarıyla da hoşgörüsü yüksek biri. Diyeceğim o ki; sahip çıkamazsak ayıptır, günahtır… Ramazan Erkoyuncu’ya nazik daveti için ve davet boyunca HER TÜRLÜ HAKSIZ ELEŞTİRİYE RAĞMEN birleştirici tavrı için teşekkür ederim. Yolu, bahtı açık olsun.

Zeki Oğuz anıldı

Vefatının birinci ayında Konya Aydınlar Ocağı tarafından İl Halk Kütüphanesi salonunda gerçekleştirilen anma törenine rahmetli Zeki Ağabeyin ailesi ve yazar dostları katıldı. Her insan bir hikâye gerçekten, Zeki abi de meğer kolay Zeki ağabey olmamış. Neler yaşamış. Mekânı cennet olsun. Sevenlerine sabırlar dilerim.

Yazarın Diğer Yazıları