Ahmet Turan

Adaylar

Ahmet Turan

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi için partilerde hareketlilik, vatandaşta da heyecan başladı.
Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için seçimin başlangıç tarihini 18 Mart olarak açıklayınca takvim de netleşmiş oldu.
Bizde seçimler çok renkli olur.
Senin adam, benim adam, senin parti benim parti tartışmaları sohbetlerin ana konusunu oluşturur.
Bazen karşılıklı iki kişiyle başlayan tartışmalar öyle hararetlenir ki; ortamına göre diğer vatandaşların da katılımı ile münazaraya dönüşür.
Tartışma yine başladığı gibi aynı nokta da sonuçlanır.
Değişen bir şey yoktur.
Takvim için şurası çok önemli.
Resmi Gazete'de yayımlanan seçim takvimine göre, cumhurbaşkanı adaylığı için YSK'ye yapılacak başvurular 19 Mart'ta başlayacak. Siyasi partiler ise milletvekili aday listelerini 9 Nisan'a kadar YSK'ye verecek.
Partilere aday adaylığı başvuruları da başladı.
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), adaylık başvurusu için erkek adaylardan 20 bin lira, kadın ve genç adaylardan 10 bin lira, engellilerden ise 5 bin lira başvuru ücreti almayı kararlaştırdı. AKP’de milletvekilliği aday adaylığı başvuruları 16 Mart’ta sona erecek. Başvuru yapacakların belirlenecek asgari tutarı AFAD’ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatırması gerekiyor.
Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) milletvekilliği aday adaylığı başvurusu 20 Mart’a kadar sürecek. Başvuru ücreti 30 bin Türk Lirası olarak belirlendi. Kadınlar, gençler ve yüzde 40’ın üzerinde engeli bulunanlar, milletvekili başvurusu için 15 bin Türk Lirası ödeyecek.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), başvuru aidatını 3 bin TL olarak belirledi. Aday adaylarından yüzde 40 ve üstü engelli olanlardan başvuru aidatı alınmayacak. MHP’nin milletvekili aday adaylığı başvuruları 21 Mart’ta sona erecek. Aday adayları, MHP Genel Merkezi seçim işleri kayıt kabul birimine şahsen ve belgelerin aslıyla müracaat edebilecek.
İyi Parti aday adaylığı başvuruları 22 Mart’ta tamamlanacak. Erkeklerden 30 bin TL, kadınlardan ve gençlerden 15 bin TL ücret alınacak. Engelli aday adaylarından ise ücret talep edilmeyecek.
Saadet Partisi’nin (SP) milletvekili seçimleri aday adayı müracaatları genel merkezde ve il başkanlıklarında kabul edilecek. Müracaatlar 17 Mart’ta sona erecek. Aday adaylığı katkı payını, erkekler için 15 bin TL, kadın ve gençler için 10 bin TL, engelliler için 5 bin TL olarak belirlendi.
Gelecek ve Deva Partisi’nin aday adaylığı başvuru şartlarının bugün açıklanması bekleniyor.
Cumhurbaşkanı adaylığı için Cumhur İttifakı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Millet İttifakı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Memleket Partisi Muharrem İnce’yi, Ata İttifakı MHP eski Milletvekili Sinan Oğan’ı, Türkiye ittifakı ise Ahmet Özal’ı aday gösterdi.
Seçim takvimi işleyecek. Ama partilerin açık hava mitinglerinin belki de çoğunluğu 23 Mart günü başlayacak Ramazan ayı nedeniyle bayramın ikinci günü olan 22 Nisan’a kadar istenildiği şekilde yapılamayacak.
İletişim araçlarının ön planda olacağının tahmin edildiği bir seçim süreci yaşanacak.
Bizim duamız devletimiz ve milletimiz için hayırlısı ne ise onun olmasıdır.
Rabbim devletimize ve milletimize zeval vermesin.

Yazarın Diğer Yazıları