Ahmet Turan

El Hakimü

Ahmet Turan

El-Hakim esmasının Allah' u Teala'nın güzel sıfatlarından olduğunu bilirsiniz. 
El-Hakim nedir? El-Hakim ve manası? El-Hakim esmasının Türkçe anlamı nedir? sorularına cevap olabilecek önemli bilgileri sizler için derledik.
El-Hakim; Allah'u Teala' nın en güzel isimlerinden birisidir. Anlamı ise kullarının üstünde galip olandır. Hikmet sahibi ve her şeyden haberdar olan O'dur.
Hikmet ve hüküm sahibi, yerli yerine koyan
Cenab-ı Hak buyuruyor:
"O, Aziz, Hakimdir." (Haşr Suresi, 24)
"Göklerdeki ve yerdeki her şey Allah’ı tespih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir." (Saff, 1)
 El-Hakim; her iş emrinde hüküm ve hikmet sahibi gerekeni en güzel biçimde yapan anlamındadır. Her işi hikmetli her şeyi hikmetle yaratan anlamına gelmektedir. Her şeyi ölçülü, hikmetle yaratan O'dur.
Yüce Allah yegane hüküm ve hikmet sahibidir: "Kulları üzerine hikmet gereğince galebe ve tasarruf sahibidir, tedbirinde yegane hüküm ve hikmet sahibidir ve kullarının gizli  hallerinden haberdardır. Allah'ın emir ve yasakları bir hikmete dayalıdır. Allah, kayıt, sınır tanımayan bilgisi sayesinde insan için neyin yararlı, neyin zararlı olduğunu bilir. O halde inananlara neyi emrediyorsa onların yararına, onları nereden sakındırıyorsa, o şeyler onların zararınadır.
El-Hakim esması Allah'u Teala'nın yegane hüküm ve hikmet sahibi olduğuna işaret eder. Her şeyi olduğu gibi bilen ve gerekeni en güzel en faydalı şekilde yapan O'dur.
Kur'an-ı Kerim'de 97 yerde geçer.
El-Hakim esmasının geçtiği Kuran ayetlerinden bazıları şunlardır:
"...Allah hükmedenlerin hakimi değil midir?..." (Tin suresi, 8. Ayet )
"...O, aziz, Hakim'dir..." ( Haşr Suresi, Ayet 24 )
O, yarattığı her şeyde, yarattıklarını yerli yerine koymasında ve o yeri onun için hazırlamasında iyiliği bol olan, çok cömert, Hâkim ve adalet sahibidir.
"...Göklerdeki ve yerdeki her şey Allah'ı tespih eder. O, mutlak güç sahibidir. Hüküm ve hükmet sahibidir...
Cumamız mübarek olsun
Allaha emanet olunuz

Yazarın Diğer Yazıları