Ahmet Turan

El- Hasibu

Ahmet Turan

El-Hasib, Allah'u Teala'nın 99 güzel isimlerindendir. El-Hasib esmasını mutlaka işitmişsinizdir. Fakat El-Hasib esmasının manası nedir? El-Hasib Esması ne demek ve nedir? bu ve benzer sorularınıza cevap olabilecek yararlı bilgileri sizin için derledik.
El-Hasib; yüce Allah'ın güzel isimlerinden birisidir. Her şeyi kayıt altına alan ve her şeye gücü yeten anlamına gelmektedir.
El-Hasib; her şeye gücü yeten, büyün varlıkların açık ya da gizli yapıp ettiklerini bilen her şeyi gören azamet sahibi olan Alllah'u Teala' nın bu özelliğini anlatan bir esmasıdır. Kuran' da El-Hasib esmasının geçtiği bazı ayetler şunlardır:
"...Hesap görücü( gören) olarak Allah yeter.."( Nisa Suresi, 6. Ayet)
"...Allah, hesabı pek seri görendir..." ( Bakara suresi, 202. Ayet )
"...O, hesap görenlerin en süratli olanıdır..." ( Enam Suresi, 62. Ayet)
 El-Hasib esmasının Türkçe anlamı ise şöyledir. O, Allah ki; parçaları bütünüyle bilendir, hesap etmeden bilen, üstün niteliklere sahip olandır. Kıyamet günü kullarını hesaba çekecek ve sorgulayacak olan O'dur. O2 ki, kendi kereminden fazlasıyla verendir. O, yüce ve azamet sahibi tek hesap sorucudur.
Muhasib. Kullarına yeten ve onları hesaba çeken anlamındadır.

Herkesin yaptığı işlerin hesabını bilen, ahirette onları hesaba çeken, ceza ve mükafat veren ve kendisine tevekkül eden kullarına yeten, onlara yardım edendir.
İnsanların ahirette yaptıklarının karşılığını almak için bir hesap kontrolünden geçmeleri lazımdır. İşte bu hesapları noksansız yapacak olan Hz.Allah'tır. O'nun hesabı süratlidir. Bir anda bütün mahlukatın hesabını görecektir. İmanı kuvvetli olanın hesabı göz açıp yumuncaya kadar kolay olacak, imanı zayıf olanın hesabı ise çok sürecektir.
Bu ismin birçok anlamı zikredilmiştir.
Parçaları bütünüyle bilen,
Hesap etmeden bilen
Bütün üstün niteliklere sahip olan,
Hiçbir eksiği ve kusuru olmayan,
Kıyamet günü kullarını hesaba çekecek ve sorgulayacak olandır.
O, kendi kereminden fazlasıyla verendir.
Her insan kendisini ağır hesaptan kurtarmak için çalışmalı, Allah'ın belirlediği sınırlara dikkat etmeli, ahiretteki hesabının hafif olması için daha bu dünyada iken kendisini hesaba çekip yanlışlarını düzeltmelidir.
Cumamız mübarek olsun
Allaha emanet olunuz

Yazarın Diğer Yazıları