Ahmet Turan

El Kebir 

Ahmet Turan

Bugün sizlere Esma-ül Hüsna içerisinde yer alan El Kebir esmasının anlamını paylaşacağız. El Kebir esması anlamı itibariyle Allahu Teala’nın büyüklüğünü ifade eden bir sıfattır.
El Kebir esması Allahu Teala’nın büyüklük ve ululuk sahibi yaratan olduğu ve büyüklüğünün hiçbir zaman bilinemeyeceği anlamına gelmektedir. 
El Kebir esması Allahu Teala’nın hiçbir aklın eremeyeceği kadar büyük ve ululuk sahibi olduğunu ifade etmektedir. Allahu Teala’nın büyüklüğü yaratılmışlar tarafından idrak edilemeyecektir.
El Kebir esması haksızlıklara karşı kurtulmaya vesile olmaktadır. Allahu Teala’nın güzel isimlerini ezberlemek ve bunlarla dua etmek kabul olmasına vesile olmaktadır. El Kebir esması Allahu Teala’nın sıfatlarındandır kişi bu esmayı zikrettiğinde Allahu Teala’nın büyüklüğünü idrak etmeye vesile olmaktadır. Anlamını bilerek zikreden kişiler Allahu Teala’nın büyüklüğünü her yerde idrak ederek farkına varmaya ve imanın kuvvetlenmesine vesile olmaktadır.
Mutlak büyük

Cenab-ı Hak buyuruyor:
"O, gaybı da, müsahede edileni de bilendir. Pek büyüktür, yücedir." (Ra'd, 9)
"Doğrusu Allah Yücedir, büyüktür." (Nisa, 34)
"Gerçekten Allah, Yücedir, büyüktür." (Hacc, 62)
"Şüphesiz Allah, Yücedir, büyüktür." (Lokman, 30)
"O, çok Yücedir, çok büyüktür." (Sebe, 23)
"Artık hüküm, Yüce, büyük olan Allah'ındır." (Mumin, 12)
O, her şey kendisinden daha küçük olan ve hiçbir şekilde, hiçbir çerçeveye sığdırılamayan tek ve biricik büyüktür.
Mevla'nın büyüklüğü hudutsuzdur. Kendisinden başka O'nu bilen kimse yoktur. O'nun büyüklüğünü anlayamayız. Ancak yarattığı şeylerin ne kadar büyük olduğunu düşünürsek O'nun büyüklüğünü anlamış oluruz.
Kebir, büyüklük sahibi demektir. Büyüklük, zatın kemale kavuşmasından ve varlığının mükemmel oluşundan ibarettir. Bu yalnız Allah için geçerlidir.

Bu sıfat mutlak olarak sadece Allah'a mahsustur. Yaratıklar için sadece mecazi olarak kullanılabilir.
Cumamız mübarek olsun
Allaha emanet olunuz

Yazarın Diğer Yazıları