Ahmet Turan

El Mukit

Ahmet Turan

Allah'ın esmalarından her biri farklı anlamlar ve geniş muhtevalar barındırmaktadır. Allah'ın isimlerini bilmek O'nu anlamak açısından da oldukça önemlidir. Bu nedenle hem El-Mukit ismi hem de diğer 98 ismin en iyi şekilde bilinmesi önemlidir.
Esmaül Hüsnada yer alan El Mukit esması Allahu Tealanın kullarının tüm ihtiyaçlarını karşılayan yarattıklarını doyuran olduğunu ifade eden bir esmadır. El Mukit esması Allahu Tealanın yarattıklarının rızkını da veren onların yiyeceklerini de yaratan anlamına gelmektedir.
El- Mukit ismi, Allah'ın 99 isminde 40.sıdır. Allah'ın güç ve kudretinin ifade edildiği El- Mukit ismi aynı zamanda Allah'ın kullarını nasıl gözetip muhafaza ettiğini de ortaya koyar. 
Azık veren.
Her yaratılmışın rızkını ihsan eden. Bedenlerin ve ruhların gıdasını yaratıp veren, gücü yeten ve koruyan.
Gıdalandıran, besleyen, bakıp gözeten, muktedir olan, her şeyin karşılığını veren, gözetici ve şahit.
Cenab-ı Hak buyuruyor:
"Kim güzel bir işte) aracılık ederse, ona o işin sevabından bir pay vardır. Kim de kötü bir (işte) aracılık ederse, ona da o kötülükten bir pay vardır. Allah’ın her şey üzerine Mukit'tir (her  şeyi gözetip karşılığını verir)" (Nisa, 85)
Herkese uygun olarak gıdalarını yaratan O'dur.
Çalışmanın, sebeplere sarılmanın ibadet olduğunu bildiğimiz için çalışacağız, çalışırken Rabbin rızasını isteyeceğiz. Bize uygun gıdamız bizim gölgemiz gibi bizi takip eder. Gölgenin peşinden gidenler sonuna varamadan öldüler.
Midemizi helal ve temiz gıdayla, aklımızı şeriat ve tabiat ilimleriyle, gönlümüzü Allah sevgisiyle gıdalandıralım.
Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor: "Azık isteyene vermemek, kişiye günah olarak yeter.

Yazarın Diğer Yazıları