Ahmet Turan

Sevdamız Konya -2

Ahmet Turan

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın basınla buluşmasında anlattığı ilçeler dahil şehre yapılan yatırım ve hizmetleri bugünkü köşemizde paylaşacağımız sözünü vermiştik.
Ereğli’den başlayalım. 
Kent Meydanı Cephe İyileştirme Çalışması. Kapalı Yarı Olimpik Yüzme Havuzu. Akşehir ilçesine 125 kilometre uzunluğunda su şebekesi rehabilitasyonu ve 500 metreküp kapasiteli su deposu inşaatının başlangıcı ile Yeraltı suyunun depolara sağlıklı bir şekilde iletilmesi için 3 kilometrelik terfi hattı inşaatı, Karapınar’da toplam yatırım bedeli 75 milyon lira olan üç yeni eserin açılışı. Beyşehir Gölü’nün korunması ve mevcut su kalitesinin yükseltilmesi amacıyla bölgedeki tüm yerleşim yerlerinde atık suların arıtmasıyla ilgili çalışma. Tuz Gölü’ne zarar veren atık suların önüne geçmek için Kulu ilçesinde biri iyileştirme çalışması olmak üzere üç atık su arıtma tesisi; Cihanbeyli’de ise iki atık su arıtma tesisi inşası,
Meke Gölü’ne yeniden hayat verilecek. 
Çumra’daki Seçme İçme Suyu Arıtma Tesisi içerisinde, 1.4 megavat kurulu gücü sahip hidroelektrik santrali yapım süreci tamamlandı. Santralden yılda ortalama 7 milyon kilovat elektrik üretimi hedefleniyor. Ilgın ilçesinde şehir merkezi güzel bir mimariyle yeniden inşa edilecek. Tarihi Lala Mustafa Paşa Külliyesi ile Pir Hüseyin Bey Cami çevresinde ilçe tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesi olacak. Seydişehir’de; Seyyid Harun Veli Hazretleri’nin cami ve türbesinin bulunduğu alanda, ikinci etap çevre düzenleme çalışmaları aralıksız sürüyor.
Kadınhanı’nda Raziye Sultan Kervansarayı aslına uygun restore edilecek. Çatalhöyük’te Türkiye’nin en önemli Tanıtım ve Karşılama Merkezlerinden birisi, Derbent ilçesi Aladağ kayak bölgesinde de bölge turizmini canlandırmak adına kayak merkezi inşa ediliyor.
Şehir merkezinin 20 farklı noktasında, Darü’l-Mülk adını verdiğimiz projemizle; kentsel dönüşüm ve restorasyon çalışmaları yürütülüyor. Planlanan çalışmalarla; Alâeddin Tepesi de çok daha verimli ve sürdürülebilir bir “arkeopark” alanına dönüşecek.
Meydan Evleri’nde yaptığımız çalışmalarla; velespit müzesi, yürüyüş yolları, kafe ve lokantaların bulunacağı destinasyon alanları ve geleneksel el sanatları atölyeleri oluşturuyoruz. Larende’deki esnafın taşınacağı 74 yeni iş yeri, Şehir Hastanesi karşısındaki 10 bin metrekarelik bir alanda inşa ediliyor. Fenni Fırın yeniden ekmek üretmeye başladı.
Bilgehaneler ve Lise Medeniyet Akademileri vizyon projelerden olmayı başardı. Vali Konağı’nın olduğu yerde başka bir bölgeye taşınıyor. Çalışması hızla devam eden İstanbul yolu ve Sedirler köprülü kavşağına ilave olarak; İstanbul Yolu’ndaki Fırat Caddesi’ne ve Şehir Hastanesi önündeki Kanal Caddesine yeni köprülü kavşaklar kazandırmak için çalışmalara başlandı.
Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda proje çalışmaları tamamlanan ve geçtiğimiz aylarda temeli atılan KONYARAY Banliyö projesi 45,9 km uzunluğu ve üç etabıyla birlikte Meram, Karatay ve Selçuklu ilçelerinin en önemli noktaları ile organize sanayi bölgelerini, Lojistik Merkez’i ve havaalanını birbirine bağlayacak.
Biz de yerimiz olmadığı için yapılan diğer proje ve hizmetleri paylaşamadan yazımızı bağladık.
Halka hizmet hakka hizmettir.

Yazarın Diğer Yazıları