Ayla KAYMAZ

Doğum Günü

Ayla KAYMAZ

Bugün doğum günüm ve şairin yolun yarısı dediği yerdeyim. Çok telaşlıyım aslında. Bir sürü edilecek dua, sarılacak dost, okunacak kitap, görülecek yer, yazılacak şiir, söylenecek şarkı, denenecek tad var. Umutvar olmalıyım, enerjik olmalıyım, bıkmadan yapmalıyım, ama en çok an ve zaman neyi gerektiriyorsa benim gözümde, ruhumda ve bedenimde onu öyle yapmalıyım. Bu bir liste benim için hepsini başardım diyemeyeceğim ama bazı şeyleri bir gün gideceğim bilinciyle yaşıyor, yapıyorum. Kendime hep şu satırları anımsatıyorum. Sizinle de paylaşmak isterim;
Ölen Köşe Yazarı Erma Bombeck' in Son Yazısı:
Hayatımı yeniden yaşayabilseydim eğer hastayken yatağa girer dinlenirdim. Ben olmadığım zaman her şey kötüye gidecek diye düşünmezdim.
Gül şeklindeki pembe mumu saklamaz yakardım. Daha az konuşur, ama daha çok dinlerdim. Yerler kirlense, masa örtüm lekelense bile daha çok arkadaşımı akşam yemeğine davet ederdim..
Oturma odasında TV seyrederken, patlamış mısır yer , yerler leke olacak diye korkmazdım. Bana gençliğini anlatmaya çalışan dedeme daha çok vakit ayırırdım. Kocamın sorumluluklarını daha çok paylaşırdım.
Saçım bozulmasın diye, arabanın camının açılmasını önlemezdim. Eteğimin lekelenmesine aldırmadan çimlere otururdum. TV seyrederken daha az, hayata bakarken daha çok ağlar ve gülerdim. Ömür boyu garantilidir denilen hiçbir şeyi satın almazdım..
Çocuklarım beni öpmek istediklerinde, asla "Önce git ellerini yüzünü yıka demezdim. Onlara daha çok "seni seviyorum", ondan da daha çok özür dilerim" derdim.
Ama başka bir hayat verilseydi en çok yapacağım şey; her dakikasını değerlendirmek olurdu..
Dikkatle bak.. Gerçekten gör.. Yaşa. Vazgeçme.. Küçük şeyler için şikayet etmekten vazgeç. Bana benzemeyenler, benden daha çok şeye sahip olanlar ve kimin ne yaptığı beni ilgilendirmezdi.
Bunun yerine, ilişkilerimi güçlendirmeye çalışırdım.
Sahip olduğunuz ruhsal, fiziksel ve duygusal her şey için şükredin...
Tek bir hayatınız var ve bir gün sona eriyor.
 Umarım her gününüzü değerlendirirsiniz.”

Yazarın Diğer Yazıları