Mükremin Kızılca

Karamanoğulları Kitabeleri 

Mükremin Kızılca

Torunları olmakla gurur duyduğumuz Karamanoğulları Devleti hakkında hazırladığım kitapta yer almak üzere kitabeler bölümüne çalışıyorum.
Bu bölümde coğrafyalarındaki bütün Karamanoğulları kitabelerini Arapça asıllarından günümüz Türkçesine çeviriyorum. Bir de şimdiye kadar tamamen okunmuş ya da kısmen okunmuş bu Arapça kitabeleri orijinal Arapça ile hatasız olarak metne çeviriyorum.
Tamamı Arapça nakşedilmiş olan  bu kitabelerde Karamanoğulları’nın beylikten devletliğe yükselişlerini de ifade eden kısımları sizlere ayrıntılı olarak izah edeceğim.
Karamanoğulları'nın Halil Ethem Bey'in topladığı 33 kitabesi başta olmak üzere ilk kuruldukları yer olan Ermenek’ten, Karaman’dan, Konya'dan, Sivas’tan, Yozgat’tan, Afyon, Antalya, Alanya, Anamur, Gazipaşa, Mut ve Gülnar’dan da diğer kitabeleri topluyorum.
Siz değerli arkadaşlarımın eğer elinde: cami, medrese, köprü, hamam, kale ve benzeri mimari eserlerde Karamanoğlu kitabesi varsa tarafıma ulaştırırsanız seve seve kitaba hem Türkçeye çevrilmiş halde hem de orijinal yanlışsız Arapçaya çevrilmiş halde koyacağım, inşallah.
Aşağıda bir örnek olarak, şu anda Ermenek HES barajı suları altında kalan Ermenek Görmel Köprüsünün kitabesini orijinal Arapça metne çevrilmiş halde ve günümüz Türkçesi ile anlamını takdim ediyorum.
Görmel Köprüsünün (Ala Köprü) Arapça olan kitabesinin Arapça metne çevrilmiş hali: 

Görmel Köprüsünün (Ala Köprü) kitabesinin Arapça aslından günümüz Türkçesine çevrilmiş hali: 

İnsanların rahatça gelip geçmesi için, bu değerli köprünün yapılmasını, Karaman oğlu Mahmut oğlu Halil Bey oğlu, dinin ve dünyanın yücelticisi, nice milletlere boyun eğdirmiş, fethin babası, büyük Sultan Alaeddin emretti. - Allah memleketini İslam’da sonsuz kılsın- sene 780 / 1378 
Talebim üzerine bu eserin yer aldığı tezi* tarafıma gönderen Sayın Profesör Doktor Yahya Başkan hocama teşekkür ediyorum.
*Ermenek’te baraj suları altında kalan bir eser: Görmeli Köprüsü: Sevgi Parlak, Halil İbrahim Kunt, Mehmet Ali Kapar 

Bilgi ve belge yardımı almak ve vermek isteyenler için: [email protected]

Yazarın Diğer Yazıları