Mehmet Kaçar

İmam Hatip Okulları Bu Devletin Öz Okullarıdır 

Mehmet Kaçar

İmam Hatip Okulları, bu memleketin öz okullarıdır. Buralar vatana hain yetiştirmez tam tersine vatana Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, Milletvekilleri, STK Başkanları, Sanayiciler vd. yetiştirir. Bu misyonundan dolayı daima üvey evlat muamelesi görmüş, çoğu zaman kapatılmış, bazen de katsayılarla önü kesilmiş okullar olarak tarihteki yerini almışlardır. Bu günlerde yine gündemde ve bu okullara karşı olan şer cephesi ön plandadır. Bunun sebebini sonralara ise cevabımız şudur. İmam hatip Liseleri Üniversite İmtihanlarında kendi sınıfında en çok öğrenci veren okullardır. Pek çok öğrencisi Tıptan Siyasala kadar birçok Üniversitede kayıtlarını yaptırdı bile. İşte bu oklarla karşı oluşturulan şer cephesinin bu imanlı gençliğin İlahiyat dışında Üniversitelerde yer almalarıdır.
İmam Hatip okulları bu ülkenin son elli yılındaki siyasi ve ekonomik kalkınmasına ve dini hayatın yaşanmasında önde gelen okullardır.
Bu okullar terörist yetiştirmeyen, ağzı dualı, alnı secdeli vatanperver ve din aşığı olarak bu ülke insanları tarafından kabul görmüş öz okullardır. Vatan ve din aşığı insanların evlatlarının okuduğu bu okullardan mezun olanların okudukları bu okullar her zorluğa göğüs germiş okullardır.
İmam Hatip Okulları açıldığı günden bu yana devlet okulları olmasına rağmen kapısına en çok kilit vurulan okullar olmasına rağmen son yıllarda Üniversiteye öğrenci verme konusunda daima başı çekmiş okullardır.
Bu okulların kariyerini çizmek ve kapısına kilit vurmak isteyenlerin bazıları, bu oklarda ki eğitimi beğenmeyip yetersiz kabul etmektedirler ve bir kısımları da buralardaki eğitim ve öğretimi beğenmeyip eleştirme yoluna gitmektedirler. 
Burada bu okullar ile ilgili birkaç tespit yaparak ne kadar faydalı olduğunu hatırlatmaya çalışalım ve bir 1-İmam Hatip Okulları diğer okullar gibi devlet okullarıdır. Nasıl Güzel Sanatlara, Spor Liselerine, meslek Liselerine, Düz Liselere isteyen kayıt yaptırıp eğitim ve öğretim alıyorlarsa, bu okullarda devlet okulları olduğu için isteyen herkes kapısını çalabilir ve kayıtlarını yaptırabilir. 
2-Bu okullardaki bakış açısı şudur. Bu ülkenin her evladı değerli, kıymetli ve saygı değerdir. Asla ihmal edilmemeli ve atlanmamalıdır. 
3-Bu ülkeye son elli yılda görüldüğü gibi, bu okullardan mezun olanlar en üst düzeyden hizmet edeceklerdir. 
4-İmam Hatip Gençliğine yönelik yapılan eleştirilere bu gençler layık değil aksine aferine, teşekküre layıklardır. Zira hain değil Cumhurbaşkanı, Başbakan yetiştirmiş okullardır.
5-İmam Hatip Okullarından mezun olan gençler pısırık, korkak değildirler. Kendi düşüncelerini, fikirlerini köylerde, mahallelerde ve kentlerde yüksek tondan anlatabilme kabiliyetine sahiptirler. 6- Bu gençler kendi gemilerini, dağ başı dahi olsa yüzdürebilen kaptanlara benzerler. En ücra köylerde bile görev yapabilen insanlardır. Zira bu ülkenin her karış toprağına ulaşıp İslam’ı anlatma derdinde olan gençlerdir.
7-Bu gençler almış oldukları eğitim neticesinde kendi kimlik ve dik duruşlarını oluşturmuş olan gençlerdir.
8-Bu gençlerin, gelecek, makam, mevki, para kaygıları yoktur. İşte bu yüzden inandıkları gibi yaşamayı tercih etmiş ve kendilerini adamış gençlerdir. Yardımlaşarak, paylaşarak daha mutlu olunabileceğine inanan gençlerdir.
Bu okullardan mezun olanlar, toplum içerisinde daha dürüst ve toplumu kandırmayan insanlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar.
İmam hatipli olabilmek zaten bir ayrıcalıktır. İmam Hatipli olmak bir takım kendini bilmezler için söylüyorum bunları bir şeref ve nimettir. Bu şerefe nail olmayanların sataşması ise kabule dilemez bir tutumdur.
Bu tür davranışların bana göre haklı tarafları yok. Çünkü okulun adı Meslek Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi olsaydı vd. olsaydı normal karşılanacaktı.
İmam Hatip Okulları bu dünyada ahlaklı, ahrette de cenneti kanmış bireyler yetiştirme amacıyla açılmış olan okullardır ve bu şeref here daim onlara yeter de artar bile… 

Yazarın Diğer Yazıları